• rozwiń

Szef linii Alitalia pojawia się w Panama Papers

Szef linii Alitalia pojawia się w Panama Papers
Foto: wikipedia.org/Dgtmedia-Simone Foto: di Montezemolo do jeden z ok. tysiąca Włochów, który pojawia się w aferze

Włoski tygodnik "L'Espresso" informuje na swym portalu internetowym, że w Panama Papers pojawia się około 1000 Włochów, w tym Luca Cordero di Montezemolo, szef linii lotniczych Alitalia. Z usług panamskiej kancelarii miały też korzystać dwa włoskie banki.

Według tygodnika zawarta w dokumentach kancelarii prawnej Mossack Fonseca seria kontraktów wskazuje na Montezemolo jako szefa firmy Lenville z siedzibą w Panamie. "L'Espresso" odnotowuje, że Montezemolo, który był wtedy prezesem Ferrari, odmówił komentarza.

Dwa banki na liście

W dokumentach z Panamy pojawiają się też banki UniCredit i Ubi Banca. "L'Espresso" informuje, że UniCredit wykorzystywał kancelarię Mossac Fonseca do zarządzania 80 firmami offshore, ale że wycofał się z tego w 2010 roku. UniCredit wydał oświadczenie z informacją, że Mossack Fonseca "nie pojawiała się jako konsultant finansowy tej grupy".

Według tygodnika bank Ubi Banca wydaje się być powiązany z ok. 40 firmami offshore zarejestrowanymi w Panamie i na Seszelach. Bank odpowiedział, że w żadnym z tych krajów nie ma filii ani oddziałów i zapewnił, że zawsze "wspiera swych klientów zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami".

Kluczowe fakty o "Panama Papers":

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane