• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Szef Komisji Europejskiej broni praw pracowników do zasiłków na dzieci

Berlin chce obniżyć zasiłki dla obcokrajowców z Unii Europejskiej Odtwórz: Berlin chce obniżyć zasiłki dla obcokrajowców z Unii Europejskiej
Foto: PAP/EPA/ OLIVIER HOSLET | Video: TVN24 BiS Foto: Jean-Claude Juncker opowiada się za za bezpieczeństwem socjalnym Europejczyków | Video: Berlin chce obniżyć zasiłki dla obcokrajowców z Unii Europejskiej

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker wypowiedział się przeciwko inicjatywom władz Austrii i Niemiec w sprawie ograniczenia zasiłków. Chodzi o świadczenia wypłacane pracownikom z innych państw unijnych na dzieci, które przebywają w rodzinnych krajach.

Oba kraje lobbują za zmianą przepisów, powołując się na znacznie niższe wynagrodzenia w biedniejszych krajach UE. Zdaniem autorów projektu zmian, wypłatą zasiłków powinny zająć się kraje macierzyste pracowników.

Bez oszczędności na zasiłkach

Juncker wypowiedział się w tej sprawie w wywiadzie dla piątkowego wydania austriackiego dziennika "Kurier". Zdaniem szefa KE zmiana istniejących regulacji zwiększy biurokrację i nie przyniesie oczekiwanych oszczędności.

Zasiłki na dzieci w Austrii zaczynają się od kwoty 122 euro miesięcznie po urodzinach i stopniowo rosną do osiągnięcia 19. roku życia. To cztery razy więcej niż w sąsiednich Węgrzech.

W wywiadzie dla austriackiego dziennika Juncker określił wyzwania stojące przed UE takie jak cyfryzacja gospodarki, unia energetyczna i współpraca rynków kapitałowych. Podkreślił też znaczenie kwestii socjalnych, których zaniedbanie osłabia poparcie dla UE w krajach członkowskich. Ponadto oświadczył, że UE jest odpowiedzialna również za bezpieczeństwo socjalne Europejczyków. Musi też utrzymać pewne minimum praw pracowniczych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane