• rozwiń

Temat: Wielka Brytania

Szef Eurogrupy: Brexit ograniczy dostęp Londynu do wspólnego rynku

Foto: PAP/EPA/HANNAH MCKAY Foto: Szef Eurogrupy: Brexit ograniczy dostęp W. Brytanii do wspólnego rynku

Szef Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem ostrzegł w piątek w wywiadzie dla RTL, że ograniczenie dostępu W. Brytanii do rynku wewnętrznego będzie ceną za Brexit. Wyraził też opinię, że londyńskie City straci na znaczeniu, a jego funkcje przejmą Frankfurt i Amsterdam.

Ograniczony dostęp brytyjskich instytucji finansowych do rynku wewnętrznego Unii Europejskiej będzie konsekwencją wyboru, jakiego dokonali Brytyjczycy – podkreślił przewodniczący rady ministrów finansów państw strefy Euro i zarazem minister finansów Holandii.

Jego zdaniem rywalizujące od dawna z londyńskim City centra finansowe UE – Amsterdam oraz Frankfurt nad Menem mogą skorzystać na spadku znaczenia Londynu.

- Kilka lat temu Londyn publikował regularnie na łamach azjatyckiej edycji dziennika "Financial Times" ogłoszenia, z których wynikało, że stolica Wielkiej Brytanii to najlepsze miejsce dla tych, którzy chcą robić biznes w UE. Dzisiaj już nie mogliby opublikować takiego ogłoszenia – zaznaczył.

Jeroen Dijsselbloem przewodniczy pracom rady ministrów finansów Eurogrupy od stycznia 2013 r. W lutym 2013 r. stanął też na czele rady Europejskiego Mechanizmu Stabilności (European Stability Mechanism; ESM), który jest jednym z mechanizmów instytucjonalnych strategii przywracania stabilności finansowej gospodarek strefy euro.

Zobacz. Referendum w Wielkiej Brytanii przeszło do historii. Brexit: wielkie emocje i ogromna niewiadoma (24.06.2016)

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane