• rozwiń

Temat: Strefa euro

Greckim bankom grozi upadek. "To odbije się na całej strefie euro"

Greckim bankom grozi upadek. "To odbije się na całej strefie euro"
Foto: Flickr (CC BY 2.0) / Υπουργείο Εξωτερικών Foto: - Jeśli wszystko zawiedzie, to grecki system bankowy upadnie - ostrzegł Klaus Regling, szef ESM w rozmowie z telewizją ARD

Brak zabezpieczenia Grecji pomocą finansową z trzeciego programu pomocowego doprowadzi do załamania jej systemu bankowego i będzie miało konsekwencje dla całej strefy euro - ostrzegł w czwartek szef Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

- Jeśli wszystko zawiedzie, to grecki system bankowy upadnie - ostrzegł Klaus Regling, szef ESM w rozmowie z telewizją ARD. Jednocześnie dodał, że cztery największe greckie banki są "systemowo istotne".

- Jeśli cztery największe krajowe banki przestaną działać, będzie to miało poważne konsekwencje nie tylko dla Grecji (...) ale także dla całej strefy euro - podkreślił Regling.

Zamknięte banki

Ateny prawie trzy tygodnie temu wprowadziła kontrolę kapitału, by zapobiec jego ucieczce za granicę.

Banki zamknięto i ograniczono wypłaty z bankomatów do 60 euro, żeby zapobiec załamaniu się systemu bankowemu w Grecji, gdy Grecy ruszyli wypłacać oszczędności.

Wobec problemów z płynnością banki w Grecji pozostaną zamknięte co najmniej do czwartku włącznie.

Ocenia się, że negocjacje na temat nowego programu pomocowego mogą potrwać ok. 4 tygodni.

Skąd pomoc

Dlatego - jak podkreślają analitycy - ministrowie finansów eurogrupy będą musieli znaleźć jakiś sposób aby dostarczyć Atenom jakąś pomoc znacznie wcześniej.

Jedną z możliwości jest propozycja Komisji Europejskiej udzielenia Grecji doraźnej pożyczki w wysokości 7 mld euro z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM) dostępnego dla wszystkich 28 państw członkowskich UE.

Propozycji tej jednak sprzeciwia się Wielka Brytania.

Europejski Mechanizm Stabilności (ang. European Stability Mechanism – ESM) powstał, by przywracać stabilność finansową gospodarek strefy eur, dzięki dostarczeniu wsparcia finansowego gospodarkom, które przeżywają lub są zagrożone wystąpieniem poważnych trudności finansowych.

Został powołany traktatem podpisanym przez 17 państw tworzących unię walutową w ramach UE w reakcji na wydarzenia związane z tzw. kryzysem zadłużeniowym. Działalność ESM zainaugurowano w 2012 roku.

ESM w połowie 2013 roku zastąpił dwa inne mechanizmy wsparcia finansowego, powołane tymczasowo w pierwszej fazie kryzysu: Europejski Mechanizm Stabilizacji Finansowej oraz Europejski Instrument Stabilności Finansowej.

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
lepiej niech upadną - niz cała europa ma ładowac w nie non stop nowe środki... za rok sprawa znowu wróci i znowu albo dalej UE da kasę, albo będzie znowu to samo...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nowy68
Ludzie nie maja pieniedzy ,panstwo nie ma pieniedzy ,banki nie maja,wiec gdzie sa pieniadze ?
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marse
żadna pomoc bankom nie pomoże! Zadajcie sobie podstawowe pytanie. Czy będąc grekiem trzymałbym po takim wydarzeniu jeszcze pieniądze w banku nawet kiedy sytuacja ustabilizowała się wiedząc że w każdej chwili banki mogą mi pieniędzy nie wypłacić? Najlepszy biznes w Grecji to produkcja/import sejfów albo skarpet
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
graffiti50
Polak zarabia połowe tego co Grek i biedna Polska pomoże bo bogaty Grek nie będzie miał paliwa do łodzi motorowej i nie wyjedzie na wakacja Anglicy z Cameronem są mądrzejsi dlatego są bogaci
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane