• rozwiń
  • WIG20 2191.61 -0.61%
  • WIG30 2491.65 -0.57%
  • WIG 58053.03 -0.42%
  • sWIG80 11621.13 -0.07%
  • mWIG40 3823.88 +0.09%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Najgłupsza rzecz na świecie". Szef giganta o wojnie handlowej USA-Chiny

Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci" Odtwórz: Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci"
Skutki wojny handlowej. "Świat na tym straci" "Źródło: TVN24 BiS"

Amerykańsko-chińska wojna handlowa to "najgłupsza rzecz na świecie" - ocenił w poniedziałek podczas targów China International Import Expo (CIIE) szef koncernu Alibaba Jack Ma. Podkreślił również, że władze nie powinny obawiać się innowacji.

Zdaniem Ma deficyt Stanów Zjednoczonych w handlu z Chinami pozwolił stworzyć w USA nowe miejsca pracy. Bez niego Amerykanie mieliby obecnie poważne problemy - powiedział podczas targów w Szanghaju.

Według szefa Alibaby rządy powinny wspierać innowacje, nawet jeśli zagrażają one starym interesom.

- Moim zdaniem nie powinniśmy obawiać się technologii. (...) Ci którzy się ich boją to po pierwsze osoby starsze, po drugie rządy, a po trzecie bogaci - oni nie znoszą jej i widzą w niej zagrożenie - tłumaczył Ma.

- Nigdy nie widziałem młodych, którzy baliby się technologii - ocenił.

Kara dla Pekinu

USA nałożyły już cła na chiński eksport wart 250 mld dolarów rocznie, by ukarać Pekin za nieuczciwe praktyki handlowe, w tym kradzież amerykańskiej technologii i brak wzajemności w barierach rynkowych.

Chiny odpowiedziały jak dotąd taryfami na sprowadzane z USA towary za 110 mld dolarów rocznie.

Prezydent Trump oświadczył niedawno, że oczekuje "wspaniałej umowy" z Chinami. Okazją do negocjacji może być spotkanie obu przywódców w Buenos Aires przy okazji szczytu G20.

W targach CIIE bierze udział 17 przywódców państw, w tym prezydenci Czech i Litwy oraz premierzy Rosji, Węgier, Chorwacji i Gruzji. Wśród gości nie ma jednak szefa rządu żadnego z najważniejszych państw zachodnich, a USA – największy partner handlowy Chin – nie przysłały do Szanghaju żadnego urzędnika wysokiego szczebla.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane