• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Posądzenia o korupcję ciągną się za Airbusem. Prezes zapowiada odejście

Iran odebrał pierwszego Airbusa Odtwórz: Iran odebrał pierwszego Airbusa
Iran odebrał pierwszego Airbusa "Źródło: TVN24 BiS"

Prezes Airbusa Tom Enders odejdzie ze stanowiska wiosną 2019 roku i nie będzie ubiegał się o przedłużenie kontraktu - poinformował koncern w piątek. Decyzją zarządu w lutym 2018 roku ze stanowiska ustąpi także dyrektor operacyjny Airbusa Fabrice Bregier.

"Przywilej pracowania dla tak świetnej firmy łączy się z odpowiedzialnością za płynne przekazanie (sterów), gdy nadchodzi czas. Potrzebujemy nowych głów na czas po 2020 roku" - podkreślił Enders w wydanym oświadczeniu. Jego kontrakt wygasa w kwietniu 2019 roku.

Obowiązki Bregiera jako szefa ważnego działu samolotów komercyjnych przejmie Guillaume Faury, obecnie prezes Airbus Helicopters, oddziału odpowiedzialnego za śmigłowce - postanowił zarząd grupy na posiedzeniu w czwartek.

Zarzuty o korupcję

Koncern lotniczo-zbrojeniowy boryka się z zarzutami korupcyjnymi w Wielkiej Brytanii i Francji, a jego sytuację dodatkowo utrudniają problemy techniczne, w tym ostatnio w napędach odrzutowców średniego zasięgu - przypomina agencja dpa.

Spekulacje o odejściu Endersa pojawiły się kilka tygodni temu. 58-letni były skoczek spadochronowy Bundeswehry stoi na czele koncernu od 2012 roku, gdy firma nosiła jeszcze nazwę EADS. Na tym stanowisku zarządził radykalną przebudowę i modernizację koncernu. Jest uważany za zwolennika ograniczania wpływów państwowych udziałowców w tej firmie.

Airbus jest europejskim konsorcjum; wśród jego udziałowców są m.in. Niemcy i Francją, które mają po 11,1 proc. udziałów, oraz Hiszpania z 4,2 proc.

Rekordowe umowy

Mimo zarzutów korupcyjnych ceny akcji firmy utrzymują się na rekordowym poziomie, choć walczy ona z Boeingiem o udział w rynku. Reuters przypomina, że Airbus ma rekordową liczbę zamówień i musi dostarczyć w tym roku ponad 700 samolotów.

Airbus zatrudnia ok. 134 tysięcy pracowników na całym świecie i w 2016 roku odnotował obrót na poziomie 67 mld euro.

Reuters przypomina, że Airbus ma rekordową liczbę zamówień i musi dostarczyć w tym roku ponad 700 samolotów.

W październiku "Wall Street Journal" podał, że Airbus i Boeing otrzymały zamówienia na samoloty wąskokadłubowe na łączną kwotę ponad 75 mld dolarów.

Umowę z Indigo Partners na dostarczenie 430 samolotów Airbus nazwał jedną z największych transakcji w swojej historii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane