• rozwiń

Temat: Grecki dramat

Czekamy. "Chcemy Grecji w strefie euro, ale przed nami jeszcze mnóstwo pracy"

Angela Merkel o Grecji Odtwórz: Angela Merkel o Grecji
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Donald Tusk i Jean-Claude Juncker podczas wieczornej konferencji | Video: Angela Merkel o Grecji

Wielogodzinne negocjacje, spotkania dwustronne, kolejne propozycje i znowu nic. Bez porozumienia ws. pomocy dla Grecji zakończył się kolejny szczyt unijny w Brukseli. I choć czasu już coraz mniej, a Ateny są coraz bliżej bankructwa, szefowie państw krajów strefy euro nie składają broni. - Wszyscy chcemy pozostania Grecji w strefie euro i propozycje tamtejszego rządu idą w dobrym kierunku, ale przed nami jeszcze mnóstwo pracy, a czasu jest bardzo mało - mówiła po zakończeniu szczytu kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W środę ma się odbyć kolejne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro. Oczekuje się, że przygotują oni decyzje na czwartkowo-piątkowy szczyt Unii Europejskiej.

W poniedziałek wieczorem wydawało się, że wszystko zmierza do szczęśliwego końca. Kilkanaście godzin wcześniej przedstawiciele władz w Atenach przesłali Komisji Europejskiej, Europejskiemu Bankowi Centralnemu i Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu propozycje dalszych reform, które miały zwiększyć wpływy budżetowe.

Okazało się jednak, że plik, który został załączony do dokumentów był błędny i trzeba było wysłać propozycje jeszcze raz. Eksperci z instytucji reprezentujących pożyczkodawców nie zdołali ocenić nowych pomysłów Greków przed posiedzeniem eurogrupy. W konsekwencji ministrowie finansów państw strefy euro nie byli w stanie przygotować decyzji dla przywódców.

CO DLA POLSKI OZNACZA BANKRUCTWO GRECJI

Co zaproponowała Grecja?

Z nieoficjalnych informacji, które podawały różne źródła w trakcie szczytu wynika, że Grecja zaproponowała:

- objęcie większej liczby produktów i usług najwyższą 23-procentową stawką VAT

- ustępstwa w emeryturach, w tym przyjęcia rozwiązań, które będą zniechęcać do wcześniejszego przechodzenia na nią

- podniesienie wieku do 67. roku życia - zostało ono uzgodnione już w ramach wcześniejszych negocjacji

- zgoda na podniesienie podatku od zysku przedsiębiorstw z 26 do 29 proc.

- objęcie w tym roku jednorazowym 12-procentowym podatkiem wszystkich zysków firm powyżej 0,5 mln euro

Ponadto władze w Atenach zaproponowały wprowadzenie podatku od reklam telewizyjnych i objęcie podatkiem od luksusu łodzi i jachtów powyżej 10 metrów, a także redukcję wydatków na wojsko. Według wyliczeń Aten wszystkie te działania miałby poprawić wynik sektora finansów publicznych o 1,5 proc. PKB w tym roku, a w przyszłym o prawie 3 proc.

Były pochwały

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk mówił na konferencji prasowej w nocy z poniedziałku na wtorek, że zwołał spotkanie liderów państw strefy euro, żeby odsunąć niebezpieczeństwo niepewności i uniknąć najgorszego scenariusza, który oznacza chaotyczne i niekontrolowane wyjście Grecji ze strefy euro. - Chciałem nadać negocjacjom, które utknęły na zbyt długo, nową dynamikę. Sądzę, że dzięki greckiej propozycji udało mi się to osiągnąć - ocenił na konferencji prasowej Tusk.

Tusk, a także szef KE Jean-Claude Juncker, chwalili jednak propozycje Grecji. Szef Rady Europejskiej mówił nawet, że to pierwsze konkrety od wielu tygodni.

- Premier (Grecji Aleksis) Cipras zapewnił nas, że greccy urzędnicy będą pracować konstruktywnie. Ostatnie godziny pokazały, że wszystkie strony są w pełni zaangażowane by znaleźć porozumienie. Nowe greckie propozycje przedstawione trzem instytucjom są pozytywnym krokiem - oświadczył Tusk przypominając, że będą one dalej analizowane w nadchodzących godzinach.

Kolejne spotkanie

Szef KE poinformował, że w środę wieczorem odbędzie się kolejne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro. - Jestem przekonany, że eurogrupa w najbliższą środę przyniesie rezultaty, które będą mogły zostać przedstawione Radzie Europejskiej w czwartek. Jestem przekonany - i to nie jest tylko nasza intencja - że sfinalizujemy ten proces w tym tygodniu - oświadczył Juncker.

Pytany czy podczas szczytu dyskutowano na temat możliwej redukcji greckiego długu, Juncker odpowiedział: - To nie jest czas, by dyskutować o tej sprawie.

Z drugiej strony

Juncker podkreślił, że Komisja Europejska jest gotowa przeznaczyć do 2020 r. 35 mld euro na wsparcie greckiej gospodarki. Dodał, że 1 mld euro mógłby zostać przekazany Grecji już w II połowie 2015 r. Juncker poinformował, że byłyby to środki na wsparcie greckiego wzrostu gospodarczego.

Od końca lutego grecki rząd prowadzi z KE, EBC i MFW negocjacje w sprawie reform, które są warunkiem odblokowania pomocy finansowej.

Obecny program ratunkowy dla Grecji wygasa z końcem czerwca. Jeśli do tego czasu nie będzie porozumienia w sprawie przekazania Atenom ostatniej transzy tego programu - ok. 7,2 mld euro - to Grecji grozi niewypłacalność. Do 30 czerwca Grecja ma zwrócić MFW 1,6 mld euro, ale nie ma na to środków.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane