• rozwiń

Temat: Donald Tusk przewodniczącym RE

Tusk na szczycie G20: Słowa to za mało, czas na realne działania

Szczyt G20. Tusk apeluje, by przywódcy świata walczyli z terroryzmem Odtwórz: Szczyt G20. Tusk apeluje, by przywódcy świata walczyli z terroryzmem
Foto: PAP/EPA | Video: tvn24 Foto: Tusk wezwał liderów grupy G20 do walki z terroryzmem | Video: Szczyt G20. Tusk apeluje, by przywódcy świata walczyli z terroryzmem

Rusza szczyt G20 w Turcji. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował do najważniejszych przywódców świata o determinację w walce z terroryzmem. - G20 ma obowiązek, aby przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu - napisał Tusk na Twitterze. - Wyłącznie przy naszej współpracy w zakresie wymiany informacji o podejrzanych transakcjach będziemy w stanie efektywnie przeciwdziałać temu zagrożeniu - powiedział z kolei podczas swojego wystąpienia na szczycie.

Donald Tusk napisał na portalu społecznościowym Twitter, że wzywa liderów, którzy pojawią się na szczycie G20 do pokazania pełnej determinacji w walce z terroryzmem.

Szczególny obowiązek
"Sieci terrorystyczne nie mogą planować, nie mogą działać bez pieniędzy. Szczyt G20 ma szczególny obowiązek, aby przeciwdziałać finansowaniu terroryzmu" - napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej.

Realne działania

Donald Tusk w czasie G20 podkreślił, że to nie może być kolejny zwykły szczyt. - Po piątkowych

wydarzeniach w Paryżu, kiedy ludzie wolnego świata zostali zaatakowani przez terrorystów, słowa to za mało. Nadeszła pora na realne działania. Rozmawiałem z prezydentem Francji, który jasno powiedział, że spodziewa się działań. Dlatego wzywamy liderów G20, aby wykazali się pełną determinacją w naszej walce przeciwko terroryzmowi - powiedział Tusk i dodał, że nie ma lepszego forum niż G20 do analizy finansowania terrorystów.

- Sieci terrorystyczne nie będą w stanie ani planować, ani działać bez pieniędzy, które przepływają przez systemy finansowe wielu krajów. Wyłącznie przy naszej współpracy w zakresie wymiany informacji o podejrzanych transakcjach będziemy w stanie efektywnie przeciwdziałać temu zagrożeniu. Walka z terroryzmem to nie tylko wstrzymanie tych nieuczciwych przelewów pieniędzy, ale to też kwestia prowadzenia operacji polowych takich jak ta w Syrii. Musimy jasno stwierdzić jedną rzecz: to nie umiarkowana syryjska opozycja przeprowadziła ataki w Paryżu, to było tak zwane Państwo Islamskie. Zwracam się do przywódców G20, aby skoncentrowali swoje działania przeciwko Państwu Islamskiemu - powiedział Donald Tusk.

Dziś w Turcji ruszył szczyt G20 - grupy najbogatszych krajów świata, z udziałem m.in. Baracka Obamy, Władimira Putina i Angeli Merkel. Do G20 należy 19 państw i Unia Europejska.

Oczekuje się, że szczyt zdominują tematy konfliktu w Syrii, kryzysu migracyjnego i globalnego ocieplenia - przed międzynarodową konferencją klimatyczną w Paryżu.
W cieniu zamachów

Najważniejszy przywódcy świata rozmawiają w cieniu piątkowych zamachów w Paryżu. W sześciu zamachach życie straciło co najmniej 129 osób, a około 350 zostało rannych. Zginęło siedmiu terrorystów, z których sześciu wysadziło się w powietrze. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
unk
Loading...
unk
Słowa to za mało czas na czyny, powiedział ten co cały czas plecie bzdury jaka to Europa jest wspaniała, a praktycznie nic nie robi. To Tuska powinni od wypłaty odciąć.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
fenixal
ty to chłopie dej se spokój ,pogadaj z władkiem lepiej -może jaka wzjatka do emerytury dojdzie z gazpromu - tak jak to robią niemieccy koledzy po fachu
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane