• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Przywódcy krajów Azji i Pacyfiku za zasiekami. "Nie jesteśmy na sprzedaż!"

Foto: PAP/EPA/ MARK R. CRISTINO Foto: Protesty przeciwko szczytowi APEC na Filipinach

Kilka tysięcy lewicowych demonstrantów protestujących przeciwko rozpoczętemu w stolicy Filipin - Manili szczytowi państw członkowskich Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) starło się czwartek z policją. Obrady zdominowały sprawy bezpieczeństwa i walki z terroryzmem.

Policja użyła armatek wodnych aby uniemożliwić demonstrantom przedostanie się w pobliże Międzynarodowego Centrum Konwencyjnego, w którym odbywają się posiedzenia szczytu.

"Nie jesteśmy na sprzedaż!"

Demonstranci wznoszący okrzyki "Nie jesteśmy na sprzedaż!" i "Precz z APEC!" zostali zatrzymani w odległości ok. 1 km od gmachu Centrum.

Do protestu doszło kiedy do Centrum przybywali przywódcy światowych potęg, m. in. prezydent USA Barack Obama, premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, prezydent Chin Xi Jinping i premier Japonii Shinzo Abe.

Szczyt odbywa się w warunkach niezwykle ostrych środków bezpieczeństwa zastosowanych przez władze Filipin. W Manili rozmieszczono tysiące policjantów i żołnierzy. Główne arterie miasta zostały zamknięte dla ruchu samochodowego.

Temat szczytu

Obrady szczytu miały być poświęcone głównie sprawom współpracy gospodarczej, regionalnym konfliktom, zwłaszcza sporom Chin z sąsiadami oraz walki ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.

Szczyt zdominowały jednak kwestie walki z terroryzmem, niedawnych zamachów w Paryżu oraz wojna domowa w Syrii. W projekcie dokumentu końcowego uczestnicy szczytu zajmują jednolite stanowisko w sprawie zwalczania plagi terroryzmu.
Na liczącą 21 państw Wspólnotę przypada 60 proc. światowej gospodarki. Jej członkami są nie tylko czołowe potęgi - USA, Chiny i Rosja - ale także państwa o nieco niższym potencjale, jak Australia oraz rozwijające się kraje Azji i Ameryki Południowej.

Świat na wojnie z terroryzmem:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane