• rozwiń

Kolejny kraj chce ograniczyć napływ pracowników z innych państw UE

Kolejny kraj chce ograniczyć napływ pracowników z innych państw UE
Foto: Shutterstok Foto: "SZ": Austria ograniczy napływ pracowników z innych krajów UE

Przedsiębiorcy w Austrii mogą liczyć na znaczne ulgi w opłatach na ubezpieczenie społeczne, jeżeli zamiast nowych imigrantów z innych krajów UE zatrudnią pracowników już przebywających w kraju - podał w czwartek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Jak pisze "SZ" rząd austriacki uchwalił "bonus za zatrudnienie". Przewiduje on obniżenie o połowę wysokości składek na ubezpieczenie społeczne dla właścicieli firm zatrudniających osoby mieszkające w Austrii.

2 mld euro na walkę z bezrobociem

Kanclerz Christian Kern powiedział, że władze liczą na powstanie 160 tys. nowych miejsc pracy i co za tym idzie na obniżenie wysokiej stopy bezrobocia, wynoszącej obecnie 10 proc. Rząd w Wiedniu przeznaczy na ten program 2 mld euro.

"SZ" zwraca uwagę, że miejsca pracy zajmowane w przyszłości przez nowych imigrantów z Europy Wschodniej czy Niemiec, nie będą dotowane. Przedsiębiorcy zatrudniający takie osoby znaleźliby się w sytuacji gorszej niż firmy dające pracę osobom mieszkającym w Austrii. Zdaniem rządu w Wiedniu projekt nie narusza unijnego prawa, ponieważ kieruje się nie narodowością lecz terminem przyjazdu i w zasadzie nie stawia obywateli Austrii w uprzywilejowanej sytuacji.

Z projektu wynika, że beneficjentami nowych przepisów byliby bezrobotni, osoby zmieniające pracę, pracownicy, którzy przeszli szkolenie w Austrii i fachowcy z krajów spoza UE mający specjalne pozwolenie na pracę.

"Austria first"

Zdaniem "SZ" rząd "kopiuje politykę prawicowych populistów" domagających się preferowania na rynku pracy własnych obywateli. Krytycy zarzucają rządowi uprawianie polityki w stylu USA - "Austria first".

W Austrii rośnie co prawda liczba miejsc pracy, jednak z tej pozytywnej tendencji korzystają niemal wyłącznie obcokrajowcy z UE. Od roku 2008 pracę w Austrii znalazło 215 tys. cudzoziemców. W tym czasie liczba pracujących obywateli Austrii zmniejszyła się o 16 tys. Tendencja wzrostowa jest szczególnie widoczna wśród imigrantów z Europy Wschodniej. Liczba pracowników z tego regionu UE w latach 2010-2016 wzrosła ponad dwukrotnie, ze 120 tys. do 280 tys.

"SZ" zauważa, że Komisja Europejska na razie nie komentuje planów Wiednia, czekając na uchwalenie odnośnej ustawy przez parlament. Nieoficjalnie mówi się, że subwencje mogą być uznane za zgodne z prawem, gdyż nie są związane z obywatelstwem zatrudnianych.

"Populizm light" i "chytry wybieg"

W osobnym komentarzu Cathrin Kahlweit krytykuje austriacki plan jako "populizm light" i nazywa go "chytrym wybiegiem". Zdaniem komentatorki przepisy skierowane są w rzeczywistości przeciwko obcokrajowcom. Kern przemilcza - pisze Kahlweit - że jego plan jest "ukłonem w stronę prawicowych populistów, którzy od dawna prowadzą kampanię przeciwko uprzywilejowaniu cudzoziemców i dyskryminacji miejscowych".

Plan austriackiego rządu jest "wkładem w postępujący proces likwidowania solidarności w Europie" - ostrzega Kahlweit w "Sueddeutsche Zeitung".

Zobacz: Kryzys asymilacji imigrantów? Debata Kobiet w TVN24 BiS (Wideo z 27.01.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane