• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Włochy

Świadectwo z czekiem. Włoska szkoła nagrodzi za dobre oceny i zachowanie

Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki Odtwórz: Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki
Te kierunki studiów dają najlepsze zarobki "Źródło: TVN24 BiS"

Nagrody w wysokości od 100 do 150 euro otrzymają pod koniec roku szkolnego najlepsi uczniowie technikum w Arezzo w Toskanii. Pomysł nagradzania za dobre oceny i wysoki stopień z zachowania wywołał we Włoszech gorącą dyskusję.

To jedna z pierwszych szkół w kraju, która płaci za dobre stopnie - podkreślają media, informując o inicjatywie dyrekcji technikum o profilu budowlanym i ekonomicznym.

Jakie wymagania

Żeby otrzymać czek trzeba mieć średnią ocen co najmniej 7,5 w 10-stopniowej skali i "dziewiątkę" z zachowania. W tym roku przyznaną po raz pierwszy nagrodę otrzyma kilkudziesięciu spośród 930 uczniów. 

"Nie nazwałabym tego stypendium. To sposób na to, by zachęcić młodzież, zmotywować ją do nauki i krzewić właściwe zachowanie w klasie" - wyjaśniła dyrektor Silvana Valentini, cytowana przez dziennik "La Repubblica".

W przeciwieństwie do stypendiów, których liczba jest z góry ustalona, w przypadku nagród finansowych nie ma takich ograniczeń. Dyrektor wyraziła nadzieję, że w przyszłym roku będzie mogła przyznać ich więcej niż obecnie.

"Naszym celem jest podniesienie poziomu przygotowania uczniów" - zaznaczyła.

Motywacja finansowa

Pieniądze na nagrody pochodzą z kasy szkoły, a także od sponsorów, czyli miejscowych firm, w których uczniowie mają praktyki. Placówka przeznaczyła na nagrody ze swoich funduszy około 5 tysięcy euro, ograniczając wydatki na reklamy w mediach, publikowane, by zachęcić uczniów i rodziców do jej wyboru po gimnazjum.

Podczas gdy na uniwersytetach nagrody finansowe stanowią normę, we włoskich szkołach średnich są one wyjątkową rzadkością. W niektórych uczniowie dostają bony wartościowe do wykorzystania w sponsorujących je firmach.

Uczniowie z Arezzo zapewniają, że podoba im się ten pomysł. Wielu z nich przyznaje, że motywacja finansowa okazała się w ich przypadku skuteczna.

Włoscy nauczyciele są podzieleni w ocenie tej inicjatywy. Wśród opinii na ten temat są i takie, że każda motywacja dla uczniów i promowanie dobrego zachowania są słuszne w chwili obecnego  kryzysu edukacyjnego na Półwyspie Apenińskim, objawiającego się falą agresji w szkołach. Od początku roku doszło do kilkudziesięciu przypadków napaści na nauczycieli ze strony uczniów, takich jak pobicia, upokarzania i pogróżki.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane