• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Suchoj SuperJet 100 ma konkurować z gigantami: Boeingiem i Airbusem. Putin sypnie miliardami rubli

Suchoj SuperJet 100 ma konkurować z gigantami: Boeingiem i Airbusem. Putin sypnie miliardami rubli
Foto: Marina Lystseva Foto: Suchoj SuperJet 100 to chluba rosyjskich producentów lotniczych, ale przegrywa z samolotomi Boeinga i Airbusa

United Aircraft Corporation (UAC), największy producent samolotów w Rosji, dostanie od rządu 100 mld rubli (1,7 mld dolarów) - powiedział w piątek prezydent Władimir Putin. Zastrzyk gotówki ma pobudzić produkcję samolotów pasażerskich - dodał gospodarz Kremla.

- Podjęliśmy decyzję o przyznaniu United Aircraft Corporation dodatkowego kapitału w wysokości 100 mld rubli - powiedział Putin, cytowany przez agencję TASS.

Równowaga

Ten ruch ma ograniczyć uzależnienie Rosji od maszyn zagranicznych producentów oraz przywrócić równowagę w produkcji samolotów cywilnych i wojskowych. Produkcja tych drugich gwałtownie wzrosła w związku z wartym miliardy dolarów programem zbrojeń. - Sektor cywilny powinien rozwijać się razem z wojskowym - zaznaczył Putin.

UAC powstał w 2006 roku, aby ożywić produkcję samolotów. Firma składa się z 30 firm lotniczych w tym Suchoja, MiGa i Tupolewa.

UAC odnosi sukcesy w produkcji i eksporcie swojego sprzętu wojskowego, ale Suchoj SuperJet 100, flagowy samolot pasażerski koncernu, ma problemy, aby skutecznie konkurować z Boeingiem i Airbusem. Samoloty dwóch zagranicznych gigantów są preferowane nawet przez rosyjskie linie lotnicze.

W ub.r. UAC dostarczyła tylko 37 cywilnych samolotów, w porównaniu do 124 wojskowych.

Finansowa presja

Firma znajduje się pod dużą presją z powodu pożyczek, które miały sfinansować modernizację państwowego przedsiębiorstwa. Zgodnie ze sprawozdaniem finansowym, w czerwcu 2014 roku firma miała 270 mld rubli (4,7 mld dolarów) długu. Całkowite dochody za ub. rok wyniosły natomiast 285 mld rubli.

Prawie połowa pożyczek to kredyty w walutach obcych, które stały się trudniejsze do spłaty ze względu na silną dewaluacje rubla. W tym roku UAC zwrócił się do rządu z prośbą o gwarancje kredytowe w wysokości 20 mld rubli (345 mln dolarów).

Oleg Pentelejew, szef agencji informacyjnej AviaPort powiedział, że otrzymane od rządu 100 mld rubli zostanie prawdopodobnie wykorzystanych na spłatę zadłużenia i restrukturyzację.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
jawotr
jak się uda, żeby nie dymił, ani też za często nie spadał... to może kilka sztuk wyprodukują ;-), ale i tak wyjdzie drożej niż za Boeingi czy Airbusy.
 • 1
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane