• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy. Gospodarka

Niemieckie związki chcą podwyżek i krótszego czasu pracy

Juncker: w Unii nie moze być pracowników drugiej kategorii Odtwórz: Juncker: w Unii nie moze być pracowników drugiej kategorii
Juncker: w Unii nie moze być pracowników drugiej kategorii "Źródło: TVN24 BiS"

Przed trzecią rundą negocjacji taryfowych w przemyśle metalowym i elektrotechnicznym związek zawodowy IG Metall organizuje serię strajków ostrzegawczych. W poniedziałek przez godzinę strajkowało ponad 3 tysiące pracowników Porsche w Stuttgarcie.

Strajki ostrzegawcze odbyły się też w różnych przedsiębiorstwach w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Hesji, Berlinie, Brandenburgii i Dolnej Saksonii - informuje agencja dpa.

Strajk ostrzegawczy

IG Metall zapowiada rozszerzenie strajków ostrzegawczych w najbliższych dniach. Związek zawodowy domaga się m.in. podwyżki wynagrodzeń o 6 proc., a także stworzenia wszystkim pracownikom możliwości tymczasowego zredukowania czasu pracy do 28 godzin tygodniowo. Pracujący na zmiany, rodzice małych dzieci oraz pracownicy, których członkowie rodzin wymagają specjalnej opieki, mieliby też otrzymać częściowe wyrównanie wynagrodzenia za okres zredukowanego czasu pracy; pracodawcy kategorycznie się temu sprzeciwiają.

Oferta płacowa złożona związkowi IG Metall przez pracodawców przewiduje wzrost wynagrodzeń o 2 proc. i jednorazowy dodatek w wysokości 200 euro. Pracodawcy domagają się też możliwości zwiększania czasu pracy.

Kolejna runda negocjacji taryfowych ma rozpocząć się 11 stycznia w Badenii-Wirtembergii, 15 stycznia w Bawarii i 18 stycznia w Nadrenii Północnej-Westfalii.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane