• rozwiń
  • WIG20 2181.57 +0.78%
  • WIG30 2467.15 +0.64%
  • WIG 57351.87 +0.57%
  • sWIG80 11446.59 -0.02%
  • mWIG40 3638.36 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:12

Dostosuj

Temat: Transport

Strajk pilotów Lufthansy. Odwołane loty z Polski

Strajk pilotów Lufthansy Odtwórz: Strajk pilotów Lufthansy
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Od kwietnia 2014 roku piloci Lufthansy strajkowali 12 razy | Video: Strajk pilotów Lufthansy

Strajk pilotów Lufthansy uderza w polskich pasażerów. Ze względu na protest odwołano wszystkie jutrzejsze loty tego przewoźnika z Warszawy do Frankfurtu oraz z Frankfurtu do Warszawy, a także część lotów z Monachium do Warszawy.

Jak poinformowało stołeczne lotnisko im. Chopina, ze względu na strajk pilotów odwołano środowe loty Lufthansy z Warszawy do Frankfurtu oraz z Frankfurtu do Warszawy o godz. 6:45, 10:25, 18:45 oraz 18:45. Odwołano też dwa z trzech jutrzejszych lotów przewoźnika z Monachium do Warszawy.

Strajk pilotów

Piloci niemieckich linii lotniczych Lufthansa przystąpili we wtorek do strajku. Rozpoczęta o godz. 8 akcja protestacyjna ma potrwać do północy. Piloci unieruchomili samoloty obsługujące loty długodystansowe. Lufthansa odwołała 84 połączenia.

20 tys. pasażerów nie odleci w przewidzianym terminie. Pomimo strajku Lufthansa zapowiadała, że zrealizowanych zostanie 90 lotów - zapowiedziała Lufthansa. To już 13. strajk od kwietnia ubiegłego roku. 

Związek zawodowy pilotów Cockpit (VC) zapowiedział w poniedziałek, że w środę strajkować będą piloci obsługujący trasy krótkie i średnie. Strajk ten nie dotknie pasażerów korzystających z usług innych linii wchodzących w skład grupy Lufthansa: Germanwings, Swiss czy Austrian Airlines.

Rzecznik VC Markus Wahl ostrzegł, że jeśli przewoźnik nie ustąpi, strajki będą odbywały się co tydzień. - Możliwe są też strajki w następnych tygodniach - oświadczył Markus Wahl na lotnisku we Frankfurcie.

Przewoźnik wciąż stara się powstrzymać strajk i w sądzie we Frankfurcie złożył pozew o tymczasowy zakaz akcji protestacyjnej. Lufthansa ogłosiła też, że nie będzie zatrudniała nowych pilotów w ramach obecnych układów zbiorowych.

Dlaczego?

Cockpit ogłosił 2 września fiasko negocjacji z dyrekcją największego niemieckiego przewoźnika. Związkowcy zarzucają zarządowi Lufthansy, że wbrew protestom związku obstaje przy planach przekazania części samolotów zagranicznym liniom lotniczym i likwidacji miejsc pracy w Niemczech, czego związek nie może zaakceptować.

Od kwietnia 2014 roku piloci Lufthansy strajkowali 12 razy. Straty linii lotniczych z tego tytułu szacowane są na ponad 300 mln euro. Ostatnia akcja protestacyjna odbyła się w marcu.

Do kwestii spornych między związkiem a dyrekcją Lufthansy należy system świadczeń przedemerytalnych dla pilotów. Obecnie piloci już w wieku 55 lat mogą ubiegać się o przejście na wcześniejszą emeryturę, z zachowaniem 60 proc. dotychczasowych poborów. Według Cockpitu związek proponował wydłużenie o dwa lata wieku upoważniającego do wcześniejszej emerytury. Cockpit reprezentuje 5 400 pilotów zatrudnionych w Lufthansie.

Bez uprawnień

Lufthansa chce podnieść wiek uprawniający do przejścia na wcześniejszą emeryturę. Młodzi piloci rozpoczynający obecnie pracę mają być całkowicie pozbawieni tych uprawnień. W związku z silną konkurencją ze strony tanich linii lotniczych oraz przewoźników z Azji Lufthansa realizuje radykalny program oszczędnościowy, rozbudowując m.in. sektor tanich linii lotniczych. Warunki proponowane pilotom w tych spółkach Lufthansy są znacznie gorsze od warunków pracy i płacy w firmie macierzystej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane