• rozwiń
  • WIG20 2190.93 +0.71%
  • WIG30 2523.74 +0.95%
  • WIG 56772.23 +0.81%
  • sWIG80 11473.97 -0.67%
  • mWIG40 3941.03 +1.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Strajk ostrzegawczy na 11 lotniskach, anulowano 1,4 tys. lotów

Strajk ostrzegawczy na 11 lotniskach, anulowano 1,4 tys. lotów
Foto: Leoncio J/CC BY-NC-SA 2.0 Foto: Strajk ostrzegawczy na 11 lotniskach w Niemczech

Związek zawodowy sektora usług Verdi przeprowadził w środę strajk ostrzegawczy na 11 lotniskach w Niemczech. Akcja protestacyjna pracowników służb naziemnych spowodowała konieczność odwołania ponad 1400 lotów. Związkowcy domagają się podwyżki płac o 6 proc.

Strajk odbił się najbardziej na pracy dwóch największych niemieckich lotnisk w Monachium i Frankfurcie nad Menem. W Monachium odwołano 740 lotów, we Frankfurcie zostały anulowane 392 połączenia.

Kto strajkuje?

Do strajku przystąpili pracownicy lotniskowej straży pożarnej, służb odpowiedzialnych za odprawę pasażerów i bagaży, a także kierowcy busów dowożących pasażerów do samolotów. Pierwotnie strajk miał objąć tylko sześć portów lotniczych.

Strajk w Monachium, który miał trwać do północy, skończył się już o godz. 13. We Frankfurcie akcja protestacyjna zakończyła się o godz. 15.

Strajk związkowców najbardziej dotknął największego niemieckiego przewoźnika Lufthansę, która zmuszona była odwołać 900 lotów. We Frankfurcie 33 tys. pasażerów musiało zmienić rezerwację lub skorzystać z innego środka komunikacji. Większość z nich decydowała się na podróż pociągiem.

Kolejna tura rozmów

Verdi wezwał do strajku w związku ze sporem o umowy zbiorowe dla pracowników sektora publicznego. Na czwartek zapowiedziano kolejną turę rozmów.

Szef związku Verdi Frank Bsirske powiedział, że celem strajku jest wywarcie presji na pracodawców i przyspieszenie rozmów. "Mam nadzieję, że sygnał zostanie prawidłowo zrozumiany i że w czwartek i piątek się dogadamy" - powiedział związkowiec w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung".

Oferta

Pracodawcy przedstawili związkowi ofertę podwyżki płac o 3 proc. rozłożonej na dwa lata. Zdaniem związkowców propozycja oznacza w rzeczywistości wzrost wynagrodzeń tylko o 1,8 proc., co jest faktycznie spadkiem płac realnych. Verdi domaga się 6-procentowej podwyżki płac.

Minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere skrytykował strajk. Jego zdaniem unieruchomienie kluczowych lotnisk było ze strony związku działaniem "niewspółmiernym" i "nieuzasadnionym".

Oprócz personelu lotnisk w środę strajkowali też pracownicy służb oczyszczania miasta, przedszkoli, basenów i innych placówek publicznych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane