• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Strajk kolejarzy we Francji. Będzie paraliż podczas Euro?

Strajk kolejarzy we Francji. Będzie paraliż podczas Euro?
Foto: Wikipedia Foto: Związkowcy ostrzegają, że być może kolejarze nie będą pracować także w trakcie Euro 2016

We Francji trwa strajk kolejarzy; nie kursuje ok. 40 proc. superekspresów TGV i ponad 50 proc. pociągów regionalnych; odwołano ponad połowę połączeń z Francją i Hiszpanią. Na 9 dni przed Euro 2016 kolejarze protestują przeciwko wydłużeniu czasu ich pracy.

Strajkiem objęty jest także ruch pociągów podmiejskich kursujących na lotnisko Roissy-Charles de Gaulle w Paryżu.

Paraliż na mistrzostwach

Akcja, do której nawoływały trzy z czterech związków zawodowych we francuskich kolejach SNCF, rozpoczęła się we wtorek wieczorem. Związkowcy - którzy zapowiedzieli strajk bezterminowy - ostrzegają, że być może kolejarze nie będą pracować także w trakcie Euro 2016. Piłkarskie mistrzostwa odbędą się w dniach od 10 czerwca do 10 lipca w dziesięciu francuskich miastach.

Jak podaje francuski portal Le Figaro, związkowcy mają nadzieję, że dzięki strajkom zdołają osiągnąć więcej w wewnętrznych negocjacjach dotyczących czasu pracy kolejarzy; dyskusje mają potrwać do 6 czerwca. Unsa, druga największa centrala związkowa w SNCF, poinformowała, że jak na razie propozycje ze strony dyrekcji "są niewystarczające"; przedstawiciele dwóch związków zawodowych, Unsa i CFDT, zapowiedzieli, że z decyzją o ewentualnym zakończeniu lub przedłużeniu strajku wstrzymają się do poniedziałku.

Związki zawodowe zapowiadały, że w najbliższych dniach strajkować będą także pracownicy portów, paryskiego metra i być może także portów lotniczych. Strajk zapowiedział też największy w liniach lotniczych Air France związek zawodowy pilotów SNPL.

Napięcie we Francji rośnie. Kraj boryka się z kolejnymi strajkami:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane