• rozwiń
  • WIG20 2342.51 -0.06%
  • WIG30 2679.16 -0.08%
  • WIG 60929.94 +0.05%
  • sWIG80 11959.82 +0.27%
  • mWIG40 4051.25 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej

Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
Foto: Shutterstock Foto: Reforma systemu emerytalnego jest jedną z głównych reform, które musi przeprowadzić rząd Aleksisa Ciprasa

Greccy dziennikarze przystąpili w środę do strajku w proteście przeciwko planowanej reformie emerytalnej, od której przeprowadzenia przez rząd w Atenach uzależnione jest przekazanie Grecji trzeciego pakietu międzynarodowej pomocy finansowej.

W ramach strajku przerwano nadawanie programów informacyjnych w radiu i telewizji, portale internetowe nie aktualizują wiadomości, nie są też drukowane czwartkowe wydania gazet.

Groźba strajku powszechnego

Greckie związki zawodowe wzywają do przystąpienia w czwartek do strajku powszechnego, polegającego na zamknięciu wszelkich instytucji od szkół po biura, a w szpitalach publicznych ma pracować jedynie personel ratowniczy. Akcja strajkowa obejmie także transport publiczny, włącznie z lotami krajowymi i kursami promów. Strajkować mają też przez 24 godziny stacje paliw.

Do strajku wezwano również lekarzy, adwokatów, notariuszy i inżynierów.

Dziennikarze, podobnie jak przedstawiciele innych wolnych zawodów, rolnicy i dwa największe greckie związki związkowe - sektora prywatnego GSEE i pracowników sektora publicznego ADEDY - żądają wycofania projektu reformy emerytur. Domagają się jej wierzyciele Grecji z UE i MFW.

Redukcja emerytur

Reforma systemu emerytalnego jest jedną z głównych reform, które musi przeprowadzić rząd Aleksisa Ciprasa. Przewiduje ona zredukowanie wszystkich nowych emerytur średnio o 15 proc., a także zwiększenie składki emerytalnej, zarówno w części płaconej przez pracowników, jak i przez pracodawców. Znacznie mają też wzrosnąć składki emerytalne płacone przez przedstawicieli wolnych zawodów, w tym przez prawników. Także rolnicy mają płacić więcej.

W sierpniu 2015 roku euroland, Europejski Bank Centralny i MFW uzgodniły z władzami Grecji trzeci program pomocowy na kwotę 86 mld euro, zakładający pomoc w zamian za kolejne oszczędności, reformy i prywatyzację państwowych firm.

Ministerstwo pracy szacuje, że Grecja przeznacza na emerytury 17,5 proc. PKB, podczas gdy europejska średnia wynosi 11,5 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane