• rozwiń

Temat: USA

Stopy procentowe w USA w górę

Morawiecki o współpracy z USA Odtwórz: Morawiecki o współpracy z USA
Morawiecki o współpracy z USA "Źródło: tvn24"

Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, podniosła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 2,25-2,50 procent - podano w komunikacie.

Była to czwarta podwyżka stóp procentowych w tym roku oraz dziewiąta od grudnia 2015 roku. Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie.

Do niepodnoszenia stóp procentowych wzywał jednak Fed prezydent Donald Trump.

"Mam nadzieję, że ludzie w Fed przeczytają edytorial w dzisiejszym >>The Wall Street Journal<< zanim popełnią jeszcze jeden błąd. Oraz że nie pozwolą rynkowi stać się jeszcze mniej płynnym niż już jest. (...) Czujcie rynek, zamiast kierować się tylko liczbami bez znaczenia" - napisał we wtorek prezydent USA na Twitterze.

"WSJ" w przywołanym przez Trumpa komentarzu redakcyjnym argumentowało, że mimo słów szefa Fedu Jerome'a Powella, który od miesięcy sugeruje kolejne podniesienie stóp procentowych, wobec słabnącego tempa wzrostu gospodarczego i niskiej inflacji rozsądne byłoby wstrzymanie się z tym.

Stopy procentowe w USA

Tymczasem w komunikacie Fed napisano, że "kolejne, stopniowe podwyżki" stóp procentowych będą "spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w pobliżu 2-proc., symetrycznego celu w średnim terminie".

W grudniowej projekcji mediana prognoz członków Fed dotyczących liczby podwyżek stóp procentowych w 2019 roku spadła do dwóch z trzech przewidywanych we wrześniu.

Zagrożenia dla gospodarki

W komunikacie podtrzymano także ocenę, że "ryzyka dla perspektyw gospodarczych wydają się być zasadniczo zbilansowane". Zaznaczono jednak, że Fed będzie nadal monitorował światową gospodarkę oraz finanse i oceniał wpływ zachodzących tam wydarzeń na perspektywy gospodarcze.

Fed podał, że wydatki gospodarstw domowych "nadal mocno rosły", natomiast wzrost inwestycji był "bardziej umiarkowany w porównaniu z szybkim tempem wzrostu wcześniej w tym roku".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane