• rozwiń

Fed podwyższył stopy procentowe

Amerykańskie cła weszły w życie Odtwórz: Amerykańskie cła weszły w życie
Amerykańskie cła weszły w życie "Źródło: TVN24 BiS"

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła główną stopę procentową o 25 punktów bazowych do 1,75-2,0 proc. - podano w komunikacie. Bankierzy z Fed podwyższyli prognozy liczby podwyżek w całym 2018 roku do czterech z szacowanych poprzednio trzech.

Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie. To siódma podwyżka w cyklu rozpoczętym w grudniu 2015 r.

Fed oczekuje, że "kolejne stopniowe podwyżki stóp procentowych będą zbieżne z utrzymującym się wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz poziomem inflacji w pobliżu 2-proc.".

Podtrzymano ocenę, że "ryzyka dla perspektyw dla gospodarki są zasadniczo zbilansowane".

Polityka monetarna Fed determinowana będzie poprzez "prognozowane i realne warunki w gospodarce, w odniesieniu do celu maksymalnego zatrudnienia oraz 2-proc. celu inflacyjnego".

Usunięte fragmenty

Z komunikatu usunięto z kolei sformułowanie w brzmieniu: "stopa fed funds prawdopodobnie pozostanie przez jakiś czas poniżej poziomów oczekiwanych w długim terminie".

Usunięto także ustęp brzmiący: "faktyczna ścieżka stóp procentowych będzie zależeć od perspektyw gospodarczych w obliczu napływających danych makro".

Fed podtrzymał ocenę, że w ujęciu rocznym zarówno zasadnicza miara inflacji, jak też inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii "zbliżyły się do 2 proc.".

Fed podwyższył prognozę liczby podwyżek stóp procentowych na 2018 r. do czterech oraz utrzymał prognozy podwyżek na kolejne lata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane