• rozwiń

Słońce, wakacje i Majorka. Tu mieszkania już nie wynajmiesz

Polska-hiszpańska para i ich życie na walizkach Odtwórz: Polska-hiszpańska para i ich życie na walizkach
Polska-hiszpańska para i ich życie na walizkach

Władze miasta Palma de Mallorca, stolicy hiszpańskiej wyspy Majorka, zakazały prywatnego wynajmu domów i mieszkań turystom.

Jak poinformował w czwartek przedstawiciel ratusza Antoni Noguera, zakaz będzie obowiązywać we wszystkich dzielnicach miasta od tegorocznych wakacji. - Za złamanie przepisów grozi grzywna w wysokości do 40 tys. euro - zapowiedział Noguera.

Rynek nieruchomości

Według władz w ostatnich latach widoczny był w mieście wzrost cen nieruchomości. To uderzało w lokalnych mieszkańców. Tylko w ubiegłym roku ceny wynajmu apartamentów zwiększyły się tam o 7,5 proc. wobec 2015 r.

Jak ujawniły władze stolicy Majorki, przeprowadzone przez miasto badanie wykazało, że zdecydowana większość osób wynajmujących domy turystom prowadzi tę działalność w sposób nieuregulowany.

Kto straci?

Komentatorzy i eksperci ds. turystyki wskazują, że wprowadzony w stolicy Majorki zakaz wynajmu apartamentów uderzy w budżety wielu gospodarstw domowych, a także zagrozi licznym miejscom pracy na tej wyspie. Wskazują też, że wyegzekwowanie nowego prawa może być trudne z uwagi na ograniczoną liczbę urzędników.

- W Hiszpanii rośnie liczba miast wprowadzających nie tylko różnorodne ograniczenia w wynajmie nieruchomości dla turystów, ale także wdrażających limity na miejsca, w których mogą powstawać nowe hotele. Restrykcje takie od kilku lat obowiązują w niektórych częściach Madrytu - powiedział hiszpański ekspert ds. turystyki Ricardo Gonzalez.

Barcelona też zakazuje

W grudniu ub.r. rada miejska Barcelony przyjęła uchwałę zakazującą otwierania nowych obiektów hotelarskich w centrum stolicy Katalonii. Według burmistrz Barcelony Ady Colau nowe przepisy pozwolą przywrócić autentyczny, bardziej osiedlowy charakter miasta, uwalniając jego śródmieście od nadmiernej liczby turystów.

Miniony rok był rekordowy pod względem liczby turystów odwiedzających Hiszpanię. Kraj odwiedziło 75,3 mln osób, czyli o 10 proc. więcej niż w 2015 r. Najliczniejsze grupy urlopowiczów stanowili obywatele Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemiec.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Soosie
Hiszpania to wielki kraj - nie konczy sie na Mallorce czy Barcelonie. Costa del Sol ma mnostwo domow i mieszkan do wynajecia i tam jest najepsza pogoda w calej Europie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
jacsosna
KAŻDA INGERENCJA W WOLNY RYNEK GENERUJE REAKCJE W POSTACI SZAREJ STREFY. Czyzby hiszpańscy politycy znalezli "receptę" na dodatkowa kasę. wszak Hiszpania zyje m.in z turystów
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane