• rozwiń

Szybko i w nadmiarze. Kofeina niespodziewanie zabiła nastolatka

Nastolatek przedawkował kofeinę Odtwórz: Nastolatek przedawkował kofeinę
Nastolatek przedawkował kofeinę

Kawa i napoje energetyczne, które zostały wypite w krótkim czasie, okazały się być śmiertelną mieszkanką dla młodego organizmu. W Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania kofeiny zmarł szesnastoletni chłopiec. Zdarzenie rozpoczęło dyskusję o bezpieczeństwie popularnych produktów zawierających tę substancję.

Jak udało się ustalić śledczym, młodziutki Davis Cripe nie miał wcześniej problemów z sercem. W momencie zdarzenia nie był też pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.

Nadmiar kofeiny

Jednak dwa litry gazowanego napoju w połączeniu z caffe latte i energetykiem sprawiły, że młody chłopak osunął się na ziemię. Obecni przy zdarzeniu wezwali pogotowie, ale nastolatek zmarł, zanim przyjechała karetka. Przyczyną zgonu, jak informuje CNN, była arytmia serca.

Śledczy przyznali, że Davisowi głównie zaszkodziło  spożycie dużej dawki kofeiny w bardzo krótkim czasie, a śmierć młodego chłopca wywołała w Karolinie Południowej, z której pochodził, dyskusję na temat szkodliwości popularnej używki.

Amerykańska Akademia Pediatrii ostrzega, że młodzież w wieku 12-18 lat nie powinna spożywać więcej niż 100 miligramów tej substancji dziennie. Dla dorosłych dopuszczalna dawka jest czterokrotnie wyższa - wyliczyła amerykańska klinika Mayo, cytowana przez ABC News. Przeciętny dorosły człowiek bez większego uszczerbku dla zdrowia może sobie pozwolić na około cztery filiżanki mocnej kawy lub dwa napoje energetyczne dziennie. Górną granicę dla przyjęcia ilości kofeiny ustala się na około 10 puszek coli.

- Naszym celem nie jest dziś uderzanie w napoje gazowane, kawę czy napoje energetyczne - mówił koroner, badający przypadek śmierci Davisa.  - Chcemy, żeby ludzie zrozumieli, że nadmiar kofeiny może mieć poważne konsekwencje - tłumaczył.

Z danych przedstawionych przez CBOS wynika, że kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów w Polsce. Ponad 80 proc. dorosłych Polaków deklaruje regularne picie kawy, znaczna część z nich, bo nawet 60 procent, sięga po nią co najmniej raz dziennie, a aż 16 procent z nich wypija kilka kaw każdego dnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SurvivorMan
W nadmiarze wszystko może zabić... Nawet woda! Debata nad tym czy tamtym produktem nie ma sensu...
  • 2
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
yarpen26
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane