• rozwiń

Temat: Grecki dramat

Stany Zjednoczone naciskają na Grecję. Dojdzie do porozumienia?

Foto: PAP/EPA Foto: Grecja

Stany Zjednoczone wzywają Grecję do zawarcia porozumienia w kwestii przedłużenia umowy kredytowej. Ateny mają czas na to do piątku. Wiadomość ta została przekazana po środowej telefonicznej rozmowie, jaką odbył Sekretarz Skarbu USA Jack Lew i grecki minister finansów Janis Waroufakis.

Stany Zjednoczone postrzegają europejską pomoc finansową dla Grecji, jako ostatnią deskę ratunku dla zadłużonego państwa. Waszyngton ostrzega, że niepowodzenie tych rozmów doprowadzi do katastrofy. - Stany Zjednoczone wzywają Grecję do konstruktywnego porozumienia z Europą i MFW - informuje amerykański departament Skarbu.

Będzie porozumienie?

Spekuluje się, że w czwartek Grecja skieruje prośbę do strefy euro o przedłużenie umowy kredytowej o kolejne sześć miesięcy. Niemcy podkreślają, że Ateny muszą trzymać się warunków już istniejącego międzynarodowego dofinansowania, aby przejść do dalszych negocjacji.

Jak informują unijne źródła Reutersa, ministrowie finansów państw strefy euro, którzy odrzucali greckie pomysły na spotkaniu w poniedziałek, zaakceptują prośbę jako podstawę do wznowienia negocjacji, jednak dalszy rozwój sytuacji będzie zależał od tego, jak zostanie sformułowana propozycja.

Lew powiedział, że Stany Zjednoczone będą kontynuować naciski na postęp w rozmowach nt. greckiej sytuacji, ponieważ dalsza niepewność "nie jest dobra dla Europy".


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane