• rozwiń

Temat: Stany Zjednoczone

Podwyżki stóp nie będzie. Opublikowano "minutes"

Podwyżki stóp nie będzie. Opublikowano "minutes"
Foto: airpano.com Foto: Nie będzie podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych

W najbliższym czasie nie będzie podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. W trakcie marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej amerykańscy bankierzy centralni ocenili, że zagrożenia wynikające ze światowego spowolnienia gospodarczego uzasadniają ostrożne podejście.

- Wielu uczestników wyraziło pogląd, że wciąż istnieje ryzyko pogorszenia globalnej sytuacji gospodarczej i finansowej - wynika z opublikowanego w środę marcowego protokołu z posiedzenia Fed.

Bankierzy centrali zasygnalizowali jednak na zakończenie spotkania, że oczekują podniesienia stóp dwukrotnie w 2016 roku. Choć termin takich decyzji wciąż pozostaje nieznany.

Następne posiedzenie FOMC odbędzie się 26-27 kwietnia.

Obecna stawka

Przypomnijmy, że w grudniu ub.r. Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe o 25 pb do 0,25-0,50 proc. Była to pierwsza od 9 lat podwyżka stóp, na którą zdecydował się bank centralny USA.

Podczas marcowego wystąpienia szefowa Fed Janet Yellen stwierdziła jednak, że wskazana jest ostrożność przy dostosowaniach w polityce monetarnej w USA i przyznała, że sytuacja w światowej gospodarce jest obecnie mniej korzystna niż była w grudniu.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane