• rozwiń

Temat: Grecja

Grecja z niższym ratingiem. “Negatywna perspektywa”

Foto: PAP/EPA Foto: Deficyt budżetowy Grecji wynosi 3,5 proc. PKB, a zadłużenie publiczne sięgnęło 177,1 proc. PKB

Agencja Standard & Poor's obniżyła w środę rating Grecji o jeden stopień, z "B minus" do "CCC plus" z perspektywą negatywną. W ocenie agencji Grecja nie będzie w stanie honorować swoich zobowiązań finansowych "bez głębokich reform lub dalszej pomocy finansowej".

Standard & Poor's poinformował w komunikacie, że obniża rating greckiego długu w związku z obawami o "dalszą utratę płynności w odniesieniu do długu publicznego, banków oraz (całej) gospodarki".

Za długie negocjacje

Agencja ratingowa ostrzega też, że wypłacalność Grecji "uzależniona jest w coraz większym stopniu od korzystnych warunków biznesowych, finansowych i gospodarczych".

- W naszej ocenie warunki te pogorszyły się z powodu niepewności, która jest pochodną przedłużających się negocjacji między sprawującym władzę od blisko trzech miesięcy rządem Grecji a jego oficjalnymi wierzycielami - ogłosiła Standard & Poor's.

Ostatnie dane

Według oficjalnych greckich statystyk, opublikowanych w środę, deficyt budżetowy kraju wynosi 3,5 proc. PKB, a zadłużenie publiczne sięgnęło 177,1 proc. PKB. Pierwotna nadwyżka budżetowa (przed obsługą długu) wyniosła 0,4 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane