• rozwiń

Temat: Rosja

Rosyjski pomysł na pobudzenie gospodarki: stadiony na Mistrzostwa Świata z lokalnych materiałów

Rosja buduje stadiony na Mistrzostwa Świata. Z własnych materiałów Odtwórz: Rosja buduje stadiony na Mistrzostwa Świata. Z własnych materiałów
Foto: Алексей Белобородов/CC BY-SA 4.0 | Video: TVN24 BiS Foto: Tak na makiecie wygląda stadion w Niżnym Nowogrodzie | Video: Rosja buduje stadiony na Mistrzostwa Świata. Z własnych materiałów

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że przy budowie stadionów na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku mają być wykorzystywane tylko rosyjskie materiały. Ma to pobudzić lokalną gospodarkę mierzącą się od wielu miesięcy z kryzysem.

Decyzja, aby przy budowie sportowych obiektów na piłkarski turniej wykorzystać jak najwięcej rosyjskich materiałów oraz technologii ma wesprzeć pogrążoną w kryzysie krajową gospodarkę. Jej problemy wynikają głównie z niskich cen ropy oraz sankcji, które Zachód nałożył na Moskwę za jej zaangażowanie w konflikt na Ukrainie i spadek wartości rubla. Przez słabą walutę znacznie wzrosły koszty importu.

Jaki koszt?

Stadiony na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku zostaną wybudowane w miastach: Samara, Sarańsk, Wołgograd, Niżny Nowogród oraz w Rostowie Nad Donem. Każdy z nich będzie kosztował co najmniej 189 mln dolarów i pomieści 45 tys. widzów. W zamówieniu rosyjskich władz stwierdzono, że sprzęt i materiały, które posłużą du budowy obiektów powinny być pochodzenia krajowego.

Polityk Aleksiej Merkuszkin, który jest odpowiedzialny za budowę stadionu w Sarańsku, stwierdził ostatnio, że oprawa oświetleniowa, kable oraz cały sprzęt elektroniczny, który miał być sprowadzony z zagranicy może być zastąpiony rosyjskimi odpowiednikami.

Mniejszy budżet

Natomiast Witalij Mutko, minister sportu już w styczniu mówił o tym, że kryzys gospodarczy w Rosji spowodował, że wydatki na turniej będą mniejsze. Obcięto wówczas budżet imprezy aż o 10 proc.  Na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku Rosja ma zbudować lub przebudować łącznie 12 stadionów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
chehłacz
Z materiałów lokalnych? To na Syberii na pewno by wybudowali najpiękniejszy na świecie stadion drewniany, a w Murmańsku to już raczej lodowy
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane