• rozwiń

Spotkanie na szczycie i grecki kłopot. Oglądaj w TVN24 Biznes i Świat

Foto: EPA Foto: Wtorek w TVN24 Biznes i Świat

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat spotkanie na szczycie - Kerry-Putina; będziemy też w Grecji, która ma coraz mniej czasu na spłatę zobowiązań. Sprawdzimy także nowe informacji o sprawie Bin Ladena.

Spotkanie na szczycie

W TVN24 Biznes i Świat jesteśmy dziś na Morzem Czarnym. Amerykański sekretarz stanu John Kerry spotka się w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem, by rozmawiać przede wszystkim na temat kryzysu ukraińskiego, ale także na temat Iranu, Syrii i Jemenu.

"Podróż jest częścią naszych starań służących utrzymaniu bezpośrednich kanałów komunikacji z władzami Rosji i jasnemu przekazaniu naszego stanowiska" - poinformowała w pisemnym oświadczeniu rzeczniczka Departamentu Stanu USA.

Co z Grecją?

Grecja zapłaciła kolejną transzę wierzytelności. Ministrowie finansów państw strefy euro odnotowali w poniedziałek postęp w negocjacjach z Grecją ws. pomocy finansowej dla tego kraju. Podkreślili jednak, że potrzeba więcej czasu, by osiągnąć całościowe porozumienie i dać zielone światło dla wypłaty wsparcia. W TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się sytuacji wokół Grecji.

Obama i Bin Laden

U nas też wróci sprawa Bin Ladena. Znany amerykański dziennikarz śledczy Seymour Hersh zarzucił ekipie prezydenta Baracka Obamy kłamliwe przedstawianie okoliczności zabicia w 2011 roku w Pakistanie Osamy bin Ladena - w tym zatajanie faktu, iż dokonano tego za wiedzą i zgodą pakistańskich władz.

W obszernym dokumentacyjnym artykule, opublikowanym w poniedziałek w brytyjskim dwutygodniku "London Review of Books", Hersh stawia tezę, iż wbrew twierdzeniom Waszyngtonu dopadnięty w mieście Abbottabad przez amerykańskich komandosów bin Laden nie przebywał tam dobrowolnie, lecz jako faktyczny więzień pakistańskiego wywiadu. Biały Dom odpiera zarzuty.

Korea znów straszy

Korea Północna przeprowadziła pomyślnie test nowej rakiety balistycznej, wystrzelonej z okrętu podwodnego - podała w sobotę północnokoreańska agencja prasowa KCNA. Próbę obserwował przywódca kraju Kim Dzong Un. Kim Dzong Un oświadczył, że Korea Północna ma teraz broń, która "pozwala jej armii na odparcie na wszelkich wodach agresji wrogich sił".

Próba sił

Powyborcze zmiany w Europie. Zaskoczenie sondażowe było nie tylko w Polsce, lecz także w Wielkiej Brytanii. David Cameron już zabrał się do realizacji wyborczych obietnic. Stwierdził, że zwycięstwo w ubiegłotygodniowych wyborach daje jego partii mandat do prowadzenia "trudnych" rozmów ws. renegocjacji warunków brytyjskiego członkostwa w UE. W TVN24 Biznes i Świat analizujemy także wybory na Wyspach.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane