• rozwiń

Temat: Unia Europejska

Za jazdę niemieckimi drogami jeszcze nie zapłacisz. Przez spór z Brukselą

Za jazdę niemieckimi drogami jeszcze nie zapłacisz. Przez spór z Brukselą
Foto: Flickr (CC BY SA 2.0)/ Dirk Vorderstraße Foto: Alexander Dobrindt: poczekamy na rozstrzygnięcie sądowe

W opublikowanym w czwartek wywiadzie niemiecki minister transportu poinformował, że planowane wprowadzenie opłat za korzystanie z autostrad przez samochody osobowe opóźni się wskutek zapowiedzianych działań prawnych Komisji Europejskiej wobec Niemiec.

- Otwarciem postępowania w sprawie naruszenia traktatów unijnych Komisja Europejska zahamuje wprowadzenie opłat od infrastruktury. Zachowujemy się praworządnie i poczekamy na rozstrzygnięcie sądowe - powiedział dziennikowi "Bild" minister Alexander Dobrindt z bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU).

Co z opłatami?

Jak zaznaczył, w ten sposób niemożliwe stało się wprowadzenie opłat autostradowych od 2016 roku. Spodziewane postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej i związany z tym brak pewności prawnej blokują rozpisanie przetargu na usługi pobierania opłat.

- Rząd federalny jednoznacznie udowodnił, że przepisy o opłatach autostradowych są zgodne z prawem unijnym. (...) Nikt nie będzie dyskryminowany, opłaty od infrastruktury będą pobierane od wszystkich posiadaczy samochodów. To co robimy w dziedzinie opodatkowania ruchu drogowego należy do wyłącznej suwerenności państwa, Bruksela nie ma tu żadnych kompetencji - podkreślił Dobrindt.

Zadeklarował jednocześnie swój "brak zrozumienia" dla działań Komisji Europejskiej w sprawie opłat autostradowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane