• rozwiń

Bogaci Niemcy zapłacą większe podatki? "Obecny system jest niesprawiedliwy"

Pawlak: chodzi o to, żeby podatki były płacone Odtwórz: Pawlak: chodzi o to, żeby podatki były płacone
Pawlak: chodzi o to, żeby podatki były płacone "Źródło: TVN24 BiS"

Kandydat SPD na kanclerza Martin Schulz zapowiedział, że jeśli zwycięży w wyborach parlamentarnych, dokona zmian w systemie podatkowym. Zamierza zwiększyć najwyższą stawkę z 42 do 45 procent i obłożyć najbogatszych dodatkową daniną.

- Wszystko solidnie przeliczyliśmy, nie obiecujemy niczego, czego byśmy nie mogli dotrzymać - zapewnił Schulz. Jak podkreślił, obecny system podatkowy jest niesprawiedliwy. Szef SPD jest głównym rywalem obecnej kanclerz Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu wyznaczonych na 24 września.

Najwyższa stawka w wysokości 45 proc. ma dotyczyć dochodów od 76,2 tys. euro rocznie. Podatnicy, których roczny dochód przekracza 250 tys. euro, musieliby zapłacić dodatkową daninę w wysokości 3 proc.

Ulgi dla najbiedniejszych

Program SPD zawiera szereg ulg dla osób mniej zarabiających. Schulz zapowiedział całkowitą likwidację od 2020 roku "podatku solidarnościowego" wprowadzonego po zjednoczeniu Niemiec w celu wsparcia byłej NRD, co miało wyrównać różnice w poziomie ekonomicznym między obu częściami kraju. Zwolnienie z tego podatku ma początkowo dotyczyć tylko osób o niskich i średnich zarobkach.
W przypadku przejęcia władzy SPD chce też stopniowo likwidować opłaty za przedszkola.

Stawka 42 proc. ma obowiązywać podatników z dochodem powyżej 60 tys. euro rocznie, a nie jak dotychczas, 54 tys. euro.

Schulz zapowiedział ponadto inwestycje z budżetu centralnego w infrastrukturę w wysokości 30 mld euro.

Całościowy program wyborczy socjaldemokraci zamierzają przyjąć w najbliższą niedzielę na nadzwyczajnym zjeździe w Dortmundzie.

W aktualnych sondażach CDU Merkel ma nad SPD Schulza przewagę wynoszącą od 12 do 16 punktów procentowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zhmi
Jak tak dalej pójdzie to uczniowie będą karani za dobre oceny. Chora logika jak dla mnie, takich ludzi powinno się wynagradzać a nie karać, bo to oni w największy stopniu budują kraj. Jestem Liberałem, ale w życiu nie zagłosowałbym na taką partie z takimi pomysłami, to już wole żeby prawica rządziła.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane