• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Chiny

Czerwono na azjatyckich giełdach. Chiny zepsuły nastroje

Foto: PAP/EPA Foto: W Chinach spada też popyt wewnętrzny

Chińska gospodarka spowalnia. Potwierdzają to kolejne dane dotyczące poziomu inwestycji i produkcji. Na rozczarowujące odczyty nerwowo zareagowały azjatyckie giełdy, które poniedziałkową sesję zaczęły od głębokich spadków.

Druga co do wielkości gospodarka świata znów rozczarowała. Zarówno dane dotyczące wzrostu poziomu inwestycji, jak i produkcji przemysłowej w sierpniu okazały się gorsze od prognoz. To kolejne oznaki, że z drugiej gospodarki świata ulatuje powietrze.

Coraz gorzej

Wzrost inwestycji spadł w sierpniu rok do roku do poziomu 10,9 proc. To najgorszy wynik od 15 lat. Dodatkowo spadł poziom produkcji. Wzrósł on wprawdzie o 6,1 proc., ale był gorszy od prognoz, które wskazywały na 6,4 proc. O słabnięciu chińskiej gospodarki świadczą także spadające odczyty dotyczące liczby sprzedanych samochodów, niższego poziomu importu oraz inflacji. Warto podkreślić, że w ostatnim czasie zmniejszył się również chiński eksport i popyt wewnętrzny.

Reakcja inwestorów na kolejne niedobre dane z Chin była do przewidzenia. Najważniejsze indeksy zaczęły poniedziałkową sesję od głębokich spadków. Obecnie, czyli po godz. 7 polskiego czasu dużo tracą dwa największe szanghajskie indeksy - Shanghai Composite Index (SHC) traci ponad 3,5 proc., a Shanghai B-Share Index (SHBS) jest pod kreską o 3,1 proc. Blisko 1,8 proc. traci również japoński indeks Nikkei 225.


Co zrobi Fed?

Humorów azjatyckich inwestorów nie poprawił nawet fakt, że piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. Giełdowi gracze tkwią w niepewności, bo czekają na decyzję Rezerwy Federalnej, która w tym tygodniu może ogłosić podwyżką stóp procentowych.

Kłopot Chin

Ekonomiści uważają, że spowolnienie chińskiej gospodarki może negatywnie odbić się na kondycji globalnej gospodarki. Wiele wskazuje na to, że spowolnienie staje się faktem.

Warto przypomnieć, że chińskie władze zrewidowały już swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego. Wcześniej szacowały, że gospodarka kraju będzie rozwijać się w tym roku na poziomie 7,4 proc. Po korekcie obniżono te prognozy o 0,1 pkt. proc. To najsłabsze oczekiwania od blisko ćwierćwiecza.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane