• rozwiń

Temat: Rubel

Rosja ze śmieciowym ratingiem? "To kwestia czasu"

Foto: PAP/EPA Foto: 24 października Standard & Poor’s potwierdził ocenę kredytową Rosji na poziomie BBB-

Z powodu bardzo ostrej dewaluacji rubla jest tylko kwestią czasu zanim międzynarodowe agencje ratingowe obniżą rating Rosji do poziomu śmieciowego – uważa Timothy Ash, kierujący działem badań rynków wschodzących w Standard Banku.

Ash zauważa, że spadek kursu rubla w trakcie wtorkowej sesji do blisko 80 za USD jest czymś niespotykanym w kraju posiadającym bardzo pokaźne rezerwy walutowe, nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących i budżet realizujący bieżące zobowiązania.

Dlaczego?

Według niego tak duża deprecjacja rubla jest nie tylko wyrazem spadku cen ropy naftowej (ropa i gaz są głównym rosyjskim eksportem, droga ropa wspierała kurs waluty) i nieprzekonywujących działań Banku Centralnego Rosji (CBR), ale także wyrazem zaniepokojenia pogorszeniem stosunków Rosji z Zachodem na tle konfliktu na Ukrainie.

- Nikt nie przewidywał, że rubel przełamie w tym roku próg 60 RUB/USD, ani tym bardziej próg 70 RUB/USD, czy nawet 80 RUB/USD i nikt się przed tym nie zabezpieczył. Tak duża deprecjacja wyrządzi Rosji duże szkody w krótkim czasie. Rynek sądzi, że antykryzysowej polityce CBR brak wiarygodności – stwierdził Ash w swoim komentarzu.

Duże spadki

CBR nieoczekiwanie podniósł w poniedziałek główną stopę procentową do 17 proc. z 10,5 proc.

W uzasadnieniu zauważa, iż dewaluacja przekraczająca 50 proc. drastycznie pogarsza wskaźnik długu zagranicznego i zadłużenia publicznego, wpędzi gospodarkę w recesję, a zatem napędzi deficyt budżetowy i zwiększy koszt dokapitalizowania sektora bankowego.

- Nie zanosi się na to, by sytuacja geopolityczna będąca czynnikiem ryzyka miała się w krótkim czasie poprawić. Geopolityczne napięcie może poważnie zaszkodzić zdolności Rosji do regulowania jej finansowych zobowiązań i skłonności do ich honorowania – zaznacza Ash.

Ocena Rosji

Analityk Standard Banku przypomina, że w ub. tygodniu agencja S&P obniżyła rating Bułgarii do poziomu śmieciowego, a bułgarskie wskaźniki deficytu i długu nie były dużo gorsze od rosyjskich.

24 października Standard & Poor’s potwierdził ocenę kredytową Rosji na poziomie BBB-. 17 października inna agencja Moody’s Investors Service obniżyła o jedno oczko rating Rosji do Baa2 z Baa1. Agencja Fitch utrzymała w lipcu wycenę Rosji BBB, choć zmieniła perspektywę na negatywną.

Dzień na rynkach relacjonował dziś Rafał Hirsch.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
mario_rybnik
A podobno sankcje nie działają i tańsza ropa jest Rosjanom na rękę ;). Tylko pamiętajmy o ostrożności bo to przecież kryzys w Niemczech wywołał II wojnę światową a zabójstwo Cara pierwszą. Tak z drugiej strony to już nie widzę trollów wielkiej Rosji w komentach ;)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
baldie
Ciekawe czy Rosjanie mają powiedzenie w stylu naszego tzn. "mądry Polak po szkodzie"? Jeżeli mają to powinni pożyczyć od naszego Jana Kochanowskiego wierszyk dot. głupoty przez i po szkodzie bo zdaje się już kiedyś byli w podobnej sytuacji. Wszystko już było ;-)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
emex74
tyle razy Obama dzwonił do Putina, żeby zawrócić go z tej głupiej drogi. A Putin zawsze odbiera to jako słabość. Obama dzwonić przestał, zaczął działać.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane