• rozwiń

Jedź do Polski, twój samochód już tam jest? Niemcy twierdzą, że coraz rzadziej

Jedź do Polski, twój samochód już tam jest? Niemcy twierdzą, że coraz rzadziej
Foto: Shutterstock Foto: W graniczącej z Polską Brandenburgii liczba kradzieży samochodów spadła

W graniczącej z Polską Brandenburgii liczba kradzieży samochodów spadła w pierwszym półroczu 2014 r. o ponad 10 proc. – podała we wtorek komenda policji w Poczdamie. Wśród powodów poprawy bezpieczeństwa strona niemiecka wymienia lepszą współpracę z Polską.

Od stycznia do czerwca na terenie wschodnioniemieckiego kraju związkowego graniczącego przez Odrę z Polską skradziono około 1700 pojazdów – o 10,5 proc. mniej niż w pierwszym półroczu 2013 roku.

Dzięki lepszej współpracy

Jak pisze agencja dpa, spadek przestępstw jest skutkiem lepszej współpracy niemieckiej policji z polskim kolegami. W listopadzie 2013 powstała wspólna grupa śledcza Joint Investigation Team (JIT). Jej zasługą jest rozbicie grupy przestępczej, która dokonała zaboru co najmniej 175 pojazdów w Niemczech. Prokuratura w Zielonej Górze przygotowuje obecnie akt oskarżenia przeciwko członkom grupy.

Z polskim wymiarem sprawiedliwości współpracuje też specjalna niemiecka grupa dochodzeniowa Soko Grenze. Dzięki tej kooperacji niedawno zatrzymano na gorącym uczynku we Frankfurcie nad Odrą szefów liczącej 15 osób bandy kradnącej samochody. Trzech mężczyzn przebywa w areszcie śledczym. Dotąd udowodniono im 60 kradzieży.

W analizowanym okresie spadła też liczba kradzieży tablic rejestracyjnych. W pierwszych sześciu miesiącach doszło do 1457 takich przestępstw – o 14 proc. mniej niż rok wcześniej. Tej rodzaj przestępstw obserwowany jest najczęściej w Berlinie i okolicach.

Tendencja spadkowa

W połowie maja br. w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie) ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Niemiec podpisali nową umowę o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych.

Ogólna liczba przestępstw w niemieckich landach graniczących z Polską - Brandenburgii, Saksonii i Meklemburgii - wykazuje tendencję spadkową. Natomiast pewne kategorie przestępstw, w tym włamania i drobne kradzieże, są w miastach nad granicą coraz częstsze i wywołują protesty mieszkańców.

Niezadowolenie z niskiej skuteczności policji było jedną z przyczyn dobrych wyników eurosceptycznej i populistycznej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) w jesiennych wyborach do lokalnych parlamentów. Część mieszkańców nadgranicznych terenów uważa, że lokalne władze nie radzą sobie z problemem bezpieczeństwa. Mieszkańcy Guben i kilku innych nadgranicznych miejscowości organizują nocami patrole społeczne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
joxyz
W tym roku sie poprawimy i pobijemy rekord
  • 1
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Andre Linoge
Nie pisz więcej na tym forum......... Przejdź na Pudelek lub Pomponik,jakoś tak to brzmi. To strona dla ciebie.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
mirek2020
Najśmieszniejsze jest w tym wszystkim to że aby stworzyć Polsko-Niemiecką grupę trzeba jej było nadać angielską nazwę:Joint Investigation Team (JIT)
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane