• rozwiń
    • WIG20 2188.20 +0.70%
    • WIG30 2521.46 +0.73%
    • WIG 56753.79 +0.71%
    • sWIG80 11547.10 +0.62%
    • mWIG40 3939.78 +0.74%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: USA

SpaceX wyśle w podróż dookoła Księżyca parę kosmicznych turystów

Foto: EPA/SPACEX Foto: SpaceX wyśle turystów w lot wokół Księżyca

Pod koniec 2018 roku prywatna firma kosmiczna SpaceX wyśle w podróż dookoła Księżyca parę kosmicznych turystów - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej założyciel i szef SpaceX Elon Musk.

Musk nie ujawnił ich nazwisk. Powiedział jedynie, że to "nikt z Hollywood". Nie ujawnił także sum, jakie tytułem zaliczek, wpłaciły już te osoby. Jeszcze w tym roku będą musiały przejść intensywne testy i treningi. Szef SpaceX przyznał, że istnieje pewne ryzyko związane z tym lotem.

- Robimy wszystko, by je zminimalizować - zapewnił Musk.

Dwóch turystów

Kapsuła Dragon 2 zostanie wyniesiona przy pomocy rakiety Falcon Heavy z Centrum Kosmicznego imienia Johna F. Kennedy’ego na przylądku Canaveral. Statek kosmiczny zabierze dwóch kosmicznych turystów w pobliże Księżyca, okrąży go i zabierze z powrotem na Ziemię. Cały lot ma trwać około tygodnia.

Będzie to pierwszy lot z kosmicznymi turystami w pobliże Księżyca. Pierwszym w historii kosmicznym turystą był amerykański miliarder Dennis Tito, który w 2001 r. przez ponad tydzień znajdował się na orbicie. Za ten lot zapłacił Rosjanom 20 mln dolarów.

Udany start

Przed tygodniem firma SpaceX z sukcesem przeprowadziła misję wysłania statku towarowego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wyniesiony przez rakietę Falcon 9 statek kosmiczny Dragon dostarczył astronautom na ISS 2,5 tony ładunku - zaopatrzenie i materiały do badań.

 

Tak wyglądał start rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Zobacz materiał wideo:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane