• rozwiń

Soros ostrzega przed potężnym kryzysem. "Wszystko, co mogło pójść źle, poszło źle"

George Soros: globalne rynki stoją w obliczu kryzysu Odtwórz: George Soros: globalne rynki stoją w obliczu kryzysu
George Soros: globalne rynki stoją w obliczu kryzysu "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

Unia Europejska jest w kryzysie egzystencjalnym. Wszystko, co mogło pójść źle, poszło źle - ocenił miliarder i inwestor George Soros podczas swojego przemówienia przed Europejską Radą ds. zagranicznych. Ostrzegł, że tuż za rogiem może czekać nas kolejny olbrzymi kryzys finansowy.

- Stoimy naprzeciw odejścia od porozumienia nuklearnego z Iranem i zniszczenia sojuszu transatlantyckiego. Z pewnością będą one miały negatywny wpływ na europejską gospodarkę. Siła dolara już teraz wyzwala odpływ kapitału z walut rynków wschodzących. Możemy podążać w stronę kolejnego, wielkiego kryzysu finansowego. A to ostatnia rzecz jakiej potrzebujemy - powiedział Soros w Paryżu.

Wyzwania dla Europy

Dodał, że poważnym problemem jest wzrost populizmu w Europie. - Unia Europejska przeżywa kryzys egzystencjalny. Wszystko, co mogło pójść nie tak, poszło nie tak - podkreślił miliarder.

- Wielu młodych ludzi uważa dzisiaj Unię Europejką za wroga, który pozbawił ich pracy i bezpiecznej przyszłości. Populistyczni politycy wykorzystali te sentymenty i utworzyli antyeuropejskie partie i ruchy - mówił.

Soros powiedział, że kryzys uchodźczy, dezintegracja terytorialna i trudna sytuacja ekonomiczna to trzy największe wyzwania, przed jakimi stoi Europa. Ostrzegł też, że brexit będzie długim procesem, który prawdopodobnie potrwa ponad pięć lat.

Inwestor jest również zaniepokojony faktem, że rośnie przepaść między Europą a Stanami Zjednoczonymi w odniesieniu do Iranu. - Cały świat jest zszokowany decyzjami prezydenta Donalda Trumpa - stwierdził.

Soros wezwał Unię Europejską, aby pożyczyła więcej pieniędzy na sfinansowanie "planu Marshalla" dla Afryki, co miałoby pomóc rozwiązać problem uchodźców. - Unia Europejska ma wysoki rating kredytowy - argumentował.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Robin81
Chłopie ty to się zajmij USA, bo kryzys to tam będzie za dwa lata, jak stany zbankrutują przez nowe redukcje podatków wprowadzone przez Trumpa
  • 0
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Robin81
No chyba że kryzys w USA jest symulowany żeby rozłożyć Chiny i Rosje ale w coś takiego nawet taki wariat jak ja nie uwieży
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane