• rozwiń
  • WIG20 2110.11 +0.37%
  • WIG30 2415.33 +0.38%
  • WIG 56204.55 +0.30%
  • sWIG80 11590.84 -0.22%
  • mWIG40 3787.27 +0.23%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Huawei komentuje decyzję amerykańskich władz. "Zaszkodzi miliardom konsumentów"

Huawei komentuje decyzję amerykańskich władz. "Zaszkodzi miliardom konsumentów"

Decyzja Stanów Zjednoczonych o umieszczeniu Huawei na czarnej liście podmiotów objętych restrykcjami handlowymi to niebezpieczny precedens, który zaszkodzi miliardom konsumentów – powiedział na konferencji prasowej dyrektor działu prawnego chińskiego koncernu Song Liuping.

Według Song Lupinga handlowe restrykcje również "bezpośrednio zaszkodzą" amerykańskim firmom, a także wpłyną na liczbę miejsc pracy.

"Wykorzystują siłę całego państwa"

W maju resort handlu USA zadecydował o wpisaniu Huawei Technologies i 70 związanych z chińskim koncernem firm na tzw. czarną listę podmiotów, które muszą uzyskiwać zgodę rządu w Waszyngtonie na to, by kupować amerykańskie komponenty i technologię.

Przedstawiciele władz USA twierdzą, iż sprzęt telekomunikacyjny Huawei mógłby być wykorzystywany przez Pekin do szpiegostwa i zakłócania łączności.

W związku z tym wydarzeniem, współpracę z chińskim koncernem zawiesił Alphabet - spółka matka Google.

Huawei wielokrotnie zaprzeczał zarzutom, stawianym przez rząd Stanów Zjednoczonych. Firma deklaruje też, że jest niezależna od chińskiego rządu.

- Politycy w Stanach Zjednoczonych wykorzystują siłę całego państwa, by uderzyć w prywatną firmę – powiedział Song Lupinga.

Zdaniem Lupinga decyzja amerykańskiego rządu mogą mieć daleko idące konsekwencje. Według niego wpłynie ona niekorzystnie na "klientów Huawei w 170 krajach, a także na miliardy osób, które korzystają z produktów i usług firmy na całym świecie".

- Uniemożliwiając amerykańskim firmom prowadzenie interesów z Huawei, rząd bezpośrednio zaszkodzi 1200 amerykańskim firmom. Będzie to miało wpływ na dziesiątki tysięcy miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych – mówił.

Pozew

Luiping odniósł się też do pozwu, który został złożony przez Huawei przeciwko Stanom Zjednoczonym w marcu. Zastrzeżenia chińskiego koncernu dotyczyły przyjęcia przez USA regulacji zabraniających administracji rządowej utrzymywania kontaktów z firmami używającymi infrastruktury telekomunikacyjnej chińskiego koncernu.

- Amerykański rząd nie dostarczył żadnych dowodów na to, że firma Huawei jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Nie ma broni, nie ma dymu. Tylko spekulacje – podkreślił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane