• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Sondaż: Niemcy za pomocą dla Grecji, ale wątpią w przyszłe reformy

Sondaż: Niemcy za pomocą dla Grecji, ale wątpią w przyszłe reformy Odtwórz: Sondaż: Niemcy za pomocą dla Grecji, ale wątpią w przyszłe reformy
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: 30 czerwca po raz pierwszy Grecja nie spłaciła wynoszącej 1,6 mld euro raty na rzecz MFW, stając się pierwszym krajem uprzemysłowionym zalegającym z płatnościami w stosunku do Funduszu | Video: Sondaż: Niemcy za pomocą dla Grecji, ale wątpią w przyszłe reformy

Ponad połowa Niemców opowiada się za trzecim programem pomocowym dla zadłużonej Grecji, jednocześnie zdecydowana większość wątpi w gotowość rządu w Atenach do realizowania wymaganych w zamian za pomoc reform - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu.

W badaniu przeprowadzonym przez ośrodek Infratest dla telewizji ARD 52 proc. respondentów jest zdania, że dalsze wsparcie finansowe dla Grecji jest słuszne. Odmiennego zdania jest 44 proc.

Ponad połowa

57 proc. badanych ocenia reformy i cięcia, jakich wierzyciele wymagają od Grecji w zamian za kolejną pożyczkę, za wystarczające. Zdaniem ponad jednej piątej (22 proc.) warunki te są zbyt łagodne, a zdaniem 13 proc. - zbyt surowe.

Aż czterech na pięciu respondentów uważa, że rządowi Grecji nie można ufać w kwestii wdrożenia reform uzgodnionych z kredytodawcami.

Sondaż przeprowadzony z udziałem ok. 1000 osób pokazuje, jak nieufne jest niemieckie społeczeństwo wobec lewicowego rządu premiera Grecji Aleksisa Ciprasa, który od dojścia do władzy na początku br. próbował uwolnić kraj od narzuconych mu oszczędności, argumentując, że niszczą one grecką gospodarkę - zauważa Reuters.

Wielu Greków obwinia z kolei niemiecką kanclerz Angelę Merkel i jej ministra finansów Wolfganga Schaeublego, zwolennika twardego postępowania wobec Grecji, za problemy swojego kraju - przypomina agencja. Berlin jest największym wierzycielem Aten.

Jak na wojnie?

Poniedziałkowe gazety w Grecji pełne były nagłówków porównujących obecną sytuację do drugiej wojny światowej i pomstujących na - jak to się ocenia - próby poniżenia Aten przez władze w Berlinie. Mimo to blisko dwie trzecie uczestników sondażu deklaruje, że chce pozostania Grecji w strefie euro, a tylko jedna trzecia popiera tzw. Grexit.

Państwa strefy euro porozumiały się w poniedziałek w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji w wysokości 82-86 mld euro w ciągu trzech lat. W zamian kraj ten będzie musiał wprowadzić trudne reformy i przekazać majątek wart do 50 mld euro do specjalnego funduszu, zarządzanego przez greckie władze pod nadzorem odpowiednich europejskich instytucji.

Grecja ma jeszcze w lipcu przyjąć ustawy m.in. w sprawie zmian w systemie podatkowym i emerytalnym, działaniu urzędu statystycznego ELSTAT oraz wprowadzenia automatycznego hamulca wydatków w przypadku niedotrzymania celów pierwotnej nadwyżki budżetowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane