• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Grecki dramat

Niemcy nie obawiają się Grexitu. I mają dość ustępstw Unii wobec Grecji

Foto: PAP/EPA Foto: Gotowość do kolejnych kompromisów jest mocno uzależniona od preferencji partyjnych osób ankietowanych

85 proc. Niemców jest przeciwnych dalszym ustępstwom UE wobec Grecji; tylko 10 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu opublikowanego przez telewizję publiczną ZDF w piątek. Większość ankietowanych nie obawia się negatywnych skutków bankructwa.

Gotowość do kolejnych kompromisów jest mocno uzależniona od preferencji partyjnych osób ankietowanych. W partii kanclerz Angeli Merkel, CDU, odsetek zwolenników dalszych ustępstw jest najniższy - wynosi tylko 4 proc. Najwięcej zwolenników polityki kontynuowania pomocy dla Greków jest wśród sympatyków Lewicy (28 proc.) i SPD - 18 proc.

Na ewentualną dalszą pomoc finansową dla Grecji po niedzielnym referendum zgodę musiałby wyrazić niemiecki parlament.

Greckie referendum na "tak"?

Uczestnicy ankiety są w większości przekonani (57 proc.), że Grecy nie udzielą swemu rządowi poparcia w niedzielnym referendum i zagłosują na "tak". 32 proc. uważa, że Grecy postąpią zgodnie z zaleceniem premiera Aleksisa Ciprasa i odrzucą ofertę wierzycieli.

Skutki ewentualnego bankructwa Grecji nie wzbudzają wśród Niemców szczególnych obaw. 67 proc. uważa, że nie będzie to miało większego lub żadnego negatywnego wpływu na niemiecką gospodarkę. Tylko 27 proc. obawia się negatywnego wpływu niewypłacalności Grecji.

Niemcy wierzą nadal w przyszłość euro; 64 proc. uważa, że euro pozostanie mocną walutą, a 31 proc. jest przeciwnego zdania.

Sondaż ZDF wykazał wzrost popularności ministra finansów Wolfganga Schaeublego, zwolennika twardej polityki wobec Grecji. W rankingu najpopularniejszych polityków szef resortu finansów awansował na drugie miejsce, tuż za kanclerz Angelą Merkel. Trzecie miejsce zajmuje minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier.

W sondażu Politbarometer przeprowadzonym w dniach od 30 czerwca do 2 lipca wzięło udział 1234 przypadkowo wybranych osób uprawnionych do głosowania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
darro12
czemu 85 proc. Niemców nie jest przeciwnych dalszym ustępstwom UE wobec terrorystycznej rossji?-bo sie boja rossji a grecja bieda bedzie piszczec,tak niemcy sa madrzy wobec slabszych!
 • 0
 • 3
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane