• rozwiń
    • WIG20 2233.87 +0.35%
    • WIG30 2531.47 +0.32%
    • WIG 58751.67 +0.22%
    • sWIG80 11571.42 -0.14%
    • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Długa "lista wstydu". Pracownicy umierają tam na "karoshi"

Skąpiec i wyzyskiwacz. Polacy ocenili przedsiębiorców Odtwórz: Skąpiec i wyzyskiwacz. Polacy ocenili przedsiębiorców
Skąpiec i wyzyskiwacz. Polacy ocenili przedsiębiorców "Źródło: TVN24 BiS"

Japoński rząd po raz pierwszy w historii opublikował ogólnokrajową listę ponad 330 firm, które naruszyły prawa pracownicze. W wykazie wymieniono państwową pocztę oraz globalne koncerny. Raport ma pomóc w walce ze zjawiskiem "karoshi" oznaczającym śmierć z przepracowania.

Zestawienie pojawiło się na oficjalnej stronie ministerstwa pracy. Media nazywają je "listą wstydu", a firmy, które wymuszają na pracownikach sprzeczne z prawem pracy działania określane są od lat jako "czarne".

Wśród pracodawców naruszających prawa pracowników wymieniono globalnych potentatów oraz narodową pocztę. W tym ostatnim przedsiębiorstwie nie zgłoszono wypadku przy pracy, zaś pozostałym zarzuca się niekorzystne naliczanie nadgodzin.

Zjawisko śmierci z przepracowania zwane "karoshi" obserwowane jest w Japonii od dekad, jednak opinia publiczna poczuła się szczególnie wstrząśnięta samobójstwem młodej pracownicy agencji Dentsu w 2015 r. To właśnie ta sprawa skłoniła premiera Shinzo Abego do zwiększenia wysiłków w celu wprowadzenia usprawnień w prawie pracy.

Czarna "lista wstydu"

Na liście opublikowanej przez ministerstwo znajdują się 334 przedsiębiorstwa, którym udzielono ostrzeżeń za naruszenia praw pracowników między październikiem ubiegłego roku a marcem 2017 roku.

Lista nie zawiera wszystkich firm dopuszczających się naruszeń, a jedynie zawiera te, wobec których ministerstwo zdecydowało się wywrzeć większą presję w imię dobra publicznego. Zestawienie ma być uaktualniane co miesiąc.

Nadgodziny

Rząd premiera Abego w marcu tego roku wdrożył plan reform zwalczających presję wywieraną na pracowników odnośnie do zostawania po godzinach i nakładających surowsze kary za łamanie prawa pracy.

Ponadnormatywny czas pracy ma być lepiej płatny, co według obserwatorów może osiągnąć odwrotny efekt i doprowadzić do pogorszenia sytuacji wielu podmiotów gospodarczych. Sporo firm już obecnie zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem się społeczeństwa, czyli ze zmniejszaniem się liczby Japończyków zdolnych do pracy. Zmiany mogą wejść w życie od 2019 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zosia I
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane