• rozwiń

Fiskus, banki, przedszkola i firmy umorzą długi biednym obywatelom. W Słowenii

Fiskus, banki, przedszkola i firmy umorzą długi biednym obywatelom. W Słowenii
Foto: wikipedia.org CC BY SA/ Josep Renalias Foto: O skali umorzenia mają decydować sami wierzyciele

W ramach realizowanego od poniedziałku z inicjatywy ministerstwa pracy Słowenii programu najubożsi obywatele mogą składać wnioski o umorzenie części swego prywatnego zadłużenia, do czego według władz kwalifikuje się około 100 tys. ludzi.

Zgodnie z uchwaloną niecałe dwa tygodnie temu przez słoweński parlament ustawą program dotyczy osób, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne z tytułu długów zaciągniętych przed rokiem 2014. Niedostępny jest natomiast dla dłużników, którzy ogłosili swą upadłość konsumencką. Umorzenie będzie aktem jednorazowym, bez możliwości jego powtórzenia.

Co obejmuje umorzenie?

Spośród wierzycieli w programie biorą udział urzędy skarbowe i inne instytucje państwowe, a także na zasadzie dobrowolności około 30 przedsiębiorstw, w tym dostawcy energii, firmy zaopatrzeniowe, banki i towarzystwa ubezpieczeń. Do akcji przyłączyło się również ponad 35 miast i gmin, w tym największe słoweńskie miasta jak Lublana i Maribor.

Umorzenie obejmie opłaty za prąd, wodę i ogrzewanie, za pobyt dziecka w przedszkolu i za posiłki w stołówkach szkolnych, a ponadto na przykład składki za dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Banki zadeklarowały już gotowość anulowania należności za prowadzenie konta i inne usługi, ale zaległości kredytowe pozostaną w mocy.

O skali umorzenia mają decydować sami wierzyciele. Tylko władze skarbowe ustaliły górną granicę rezygnowania ze swych roszczeń na 50 euro.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane