• rozwiń

Solarny samolot zakończył kolejny etap w podróży dookoła świata

Słoneczny samolot kontynuuje historyczną podróż dookoła świata Odtwórz: Słoneczny samolot kontynuuje historyczną podróż dookoła świata
Foto: PAP/EPA | Video: tvn24 Foto: Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wylądował we wtorek nad ranem w środkowych Chinach | Video: Słoneczny samolot kontynuuje historyczną podróż dookoła świata

Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 wylądował we wtorek nad ranem w środkowych Chinach kończąc kolejny etap historycznego lotu dookoła świata. Jego celem jest propagowanie stosowania odnawialnej energii - poinformowali organizatorzy.

Samolot, pilotowany przez szwajcarskich pilotów Bertranda Piccarda i Andre Borschberga, wystartował z Mandalaj, w Birmie i po 20-godzinnym locie wylądował w chińskim mieście Chongqing.

Kolejny etap

Jak wynika z opublikowanego komunikatu, piloci musieli w krótkim czasie znacznie zwiększyć wysokość lotu aby pokonać łańcuchy górskie w południowych Chinach. Musieli też założyć maski tlenowe ponieważ kabina samolotu nie jest hermetyczna a temperatura w niej spadła do minus 20 st. C.

Piccard i Borschberg zamierzają dokonać po raz pierwszy podróży dookoła świata samolotem napędzanym wyłącznie energią słoneczną. Solar Impulse 2 czerpie energię z ponad 17 tys. baterii słonecznych umieszczonych na jego skrzydłach.

Piloci rozpoczęli podróż 9 marca w Abu Zabi i przed przybyciem do Chin lądowali 4 razy. Kolejnym etapem lotu ma być chińskie miasto Nanking, skąd odlecą na Hawaje. Podróż ma potrwać ok. 5 miesięcy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane