• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Śledztwo przeciwko szefowej banku centralnego Ukrainy. Za interwencję na rynku?

Śledztwo przeciwko szefowej banku centralnego Ukrainy. Za interwencję na rynku?
Foto: shutterstock.com Foto: Bank Ukrainy wyjaśnił, że ma prawo interweniować na rynku walut i że robił to zgodnie z obowiązującymi na Ukrainie przepisami i procedurami

Prokuratura w Kijowie potwierdziła we wtorek, że wszczęła śledztwo przeciwko prezes Narodowego Banku Ukrainy (NBU) Wałerii Hontariewej. O żadnych szczegółach nie poinformowano – podała agencja Interfax-Ukraina.

Agencja przypomniała, że w grudniu ubiegłego roku jeden ze stołecznych sądów rejonowych zobowiązał prokuraturę do wszczęcia postępowania karnego przeciwko Hontariewej w związku z podejrzeniem o przekroczenie kompetencji służbowych i nadużycie władzy.

Śledztwo dotyczy interwencji

4 lutego w parlamencie Ukrainy pojawił się projekt uchwały, w którym zaproponowano zwolnienie Hontariewej z zajmowanego stanowiska na czas śledztwa prokuratury w sprawie NBU.

Media ukraińskie informowały w grudniu, że śledztwo dotyczy interwencji dokonywanych przez NBU na rynku walutowym. Gazeta „Siegodnia” donosiła wówczas, że chodzi o kilka operacji, w których bank centralny sprzedawał dolary o 19 kopiejek taniej, niż potem je nabywał.

NBU wyjaśniał wtedy, że ma prawo interweniować na rynku walut i że robił to zgodnie z obowiązującymi na Ukrainie przepisami i procedurami. Pozew w tej sprawie miał złożyć adwokat Rostysław Krawec. Twierdzi on, że działania NBU naraziły skarb państwa na straty.

5 lutego NBU zrezygnował z codziennych aukcji obcych walut, co podtrzymywało kurs hrywny. Bank przestał interweniować na rynku, ponieważ domagał się tego Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz banki komercyjne, które były zaniepokojone rosnącą różnicą między czarnorynkowym i oficjalnym kursem wymiany, co powodowało coraz większy niepokój na rynku.

We wtorek za jednego dolara w kijowskich kantorach płacono 28,7 hrywny. Na czarnym rynku za dolara można było dostać nawet 34 hrywny. Jeszcze na początku ubiegłego tygodnia za dolara płacono 26,04 hrywny.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane