• rozwiń
  • WIG20 2186.57 -0.23%
  • WIG30 2484.56 -0.28%
  • WIG 57859.57 -0.33%
  • sWIG80 11614.10 -0.06%
  • mWIG40 3788.66 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:05

Dostosuj

Słaba sprzedaż zbiera żniwo. McDonald's zmienia szefa

Słaba sprzedaż zbiera żniwo. McDonald's zmienia szefa
Foto: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) Foto: McDonald ma restauracje w 119 krajach na całym świecie

McDonald’s zmienia dyrektora operacyjnego. Don Thompson ustępuje ze stanowiska po tym, jak korporacja zanotowała największy spadek sprzedaży od dekady - pisze “Bloomberg”. Zastąpić ma go dotychczasowy szef marki Steve Easterbrook. Do zmiany na stanowisku ma dojść 1 marca - poinformowała firma w komunikacie. Easterbrook ma też dołączyć do zarządu.

"Bloomberg" przypomina, że Thompson pełnił funkcję CEO mniej niż trze lata. - Z powodu stagnacji sprzedaży, nadszedł czas na zmiany. Musieli pokazać inwestorom, że poważnie traktują konieczność poprawy sprzedaży - podkreślił Will Slabaugh, analityk Stephens Inc.

W reakcji na tę wiadomość akcje McDonald’s - notowane na amerykańskiej giełdzie - wzrosły o 3,5 proc.

Duże spadek

Jak pisze serwis amerykańska sieć, która posiada ponad 36 tys. restauracji na całym świecie, nie odnotował wzrostu w USA od października 2013 roku. Zaszkodziła mu konkurencja, m. in. w postaci Chipotle Mexican Grill. Całościowa sprzedaż w amerykańskich restauracjach spadła o ponad 2 proc. w 2014 roku. To największy spadek roczny McDonald’s na rodzimym rynku od co najmniej 2001 roku - pisze “Blommberg”.

To jednak nie jedyne zmiany. Nowe obowiązki przejmie też dyrektor finansowy firmy Pete Bensen. Obejmie on stanowisko dyrektora administracyjnego. Za Bensena obowiązki przejmie Kevin Ozan.

Easterbrook rozpoczynał pracę w McDonald’s w 1993 roku jako menedżer w Londynie. Odszedł z firmy w 2011 roku by zarządzać Pizzaexpress i potem sieciami Wagamama Ltd.

W Stanach Zjednoczonych McDonald’s ma 14,2 tys. restauracji. Najwięcej ze wszystkich rynków, na których jest obecny.

Jednym ze sposobów na zwiększenie sprzedaży, jakie próbował zastosować Thompson był program “Stwórz Swój Smak”, dzięki któremu firma oferowała menu bardziej dopasowane do klienta. Projekt jest nadal testowany. Co ciekawe, Thompson dwukrotnie w ciągu niespełna dwóch lat zmieniał szefa amerykańskiego McDonald’s. To jednak nie poprawiło sprzedaży. Thompson był pierwszym czarnoskórym szefem firmy, zaczynał swoją pracę jako inżynier elektryk.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane