• rozwiń
  • WIG20 2199.80 -0.81%
  • WIG30 2500.26 -0.79%
  • WIG 58058.17 -0.80%
  • sWIG80 11580.09 -0.14%
  • mWIG40 3783.03 -0.99%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:14

Dostosuj

Polski wieżowiec najlepszy w prestiżowym konkursie. Zobacz niezwykły projekt

Laureaci konkursu Scyscraper 2017 Odtwórz: Laureaci konkursu Scyscraper 2017
Foto: evolo.us/ Pawel Lipiski Mateusz Frankowski | Video: inverse.com Foto: Pierwsze miejsce przyznano polskiemu projektowi „Wieżowca Mashambas”, pełniącego funkcję centrum handlowego | Video: Laureaci konkursu Scyscraper 2017

Wizjonerski projekt polskich architektów zwyciężył w 12. edycji prestiżowego konkursu amerykańskiego magazynu "eVolo" na wieżowiec najlepiej odpowiadający na wyzwania XXI wieku.

Koncept wieżowca zaproponowany przez Mateusza Frankowskiego oraz Pawła Lipińskiego okazał się najlepszy pośród 444 biorących udział w architektonicznym konkursie Skyscraper 2017 magazynu "eVolo".

Celem konkursu było stworzenie drapacza chmur, który za pomocą nowatorskich technologii i rozwiązań estetycznych stanowiłby opozycję wobec dotychczasowych trendów. Projekt musiał też nawiązywać do kontekstu społecznego, gospodarczego i kulturowego regionu świata, gdzie miałby stanąć.

Wizjonerski projekt

Z pośród 444 projektów jurorzy wyłonili trzech zwycięzców i wyróżnili 22 projekty.

Pierwsze miejsce przyznano polskiemu projektowi "Wieżowiec Mashambas". Budynek miałby być swoistego rodzaju centrum handlowym dla lokalnej ludności w państwach Afryki Subsaharyjskiej. Projekt przedstawia budynek składający się z piętrowych modułów i wydrążonej w środku spirali. Całość funkcjonowałaby jako targ dla lokalnych kupców.

Na drugim miejscu znalazł się projekt "Vertical Factories in Megacities" To wizja wieżowca stworzonego z naprzemiennych "warstw" przemysłowych i rekreacyjnych, które wzajemnie na siebie oddziałują.

Trzecie miejsce otrzymał projekt "Espiral 3500", który jest odpowiedzią na problemy związane z turystyką na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii. Ma zminimalizować problem rozrostu miast, umieszczając budynki użyteczności publicznej w jednym wysokim wieżowcu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane