• rozwiń

Temat: Afera w Volkswagenie

Skandal bije w Volkswagena. Załamanie na giełdzie, wstrzymana sprzedaż diesli

Skandal bije w Volkswagena Odtwórz: Skandal bije w Volkswagena
Foto: PAP/EPA | Video: TVN24 BiS Foto: Akcje Vokswagena mocno tracą | Video: Skandal bije w Volkswagena

Kurs akcji koncernu Volkswagen zanurkował dziś o ponad jedną piątą w następstwie ujawnienia, iż manipulował on wynikami kontroli spalin w swych sprzedawanych w USA samochodach z silnikami Diesla. Koncernowi grożą za to znaczne kary finansowe. Firma przyznała się do winy, zapowiedziała kontrolę i poinformowała o wstrzymaniu w USA sprzedaży aut z silnikami wysokoprężnymi.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W "FAKTACH Z ZAGRANICY". OGLĄDAJ TVN24 BIZNES i ŚWIAT O 20.00

Kurs akcji Volkswagena na giełdzie we Frankfurcie nad Menem zanurkował rano do 128 euro, czyli o 21,4 proc. Już w chwili otwarcia sesji kurs ten spadł o 13 proc. Obecny poziom wyceny akcji Volkswagena jest najniższy od 2012 roku.
Nie będą sprzedawać

W reakcji koncern poinformował o wstrzymaniu w USA sprzedaży nowych i używanych samochodów Volkswagen oraz Audi z czterocylindrowymi silnikami wysokoprężnymi.

Jeszcze w niedzielę VW przyznał się do manipulowania pomiarami stężenia szkodliwych substancji w spalinach tych pojazdów.

Amerykańska rządowa Agencja Ochrony Środowiska (EPA) zarzuca Volkswagenowi, że za pomocą specjalnego oprogramowania łamał ustawę o ochronie klimatu (Clean Air Act). Jak również wskazuje, że na producencie spoczywa obowiązek usunięcia zakwestionowanego rozwiązania z około 482 tys. samochodów marek Volkswagen i Audi.

Według przedstawicielki EPA Cynthii Giles, zainstalowane w nich oprogramowanie "wyłączało kontrolowanie emisji w trakcie normalnej jazdy i włączało je wtedy, gdy pojazd przechodził testy emisyjne".

Jeśli prowadzone obecnie przez EPA dochodzenie potwierdzi zarzuty wobec Volkswagena, to ewentualna kara dla koncernu może wynieść do 37,5 tys. dolarów za każdy zakwestionowany samochód, czyli w sumie ponad 18 mld dol.

Będące niemieckimi konkurentami Volkswagena firmy Mercedes-Benz i BMW oświadczyły w poniedziałek, że nie dopuszczały się w USA takich praktyk.

Jak ważna jest obecnie kwestia ekologii w motoryzacji, można się przekonać podczas trwających obecnie targów we Frankfurcie:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane