• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Skandal korupcyjny w FIFA. Dwa brytyjskie banki rozpoczęły wewnętrzne śledztwo

Echa skandalu w FIFA Odtwórz: Echa skandalu w FIFA
Foto: FORUM/REUTERS/Javier Galeano | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: fbi.jpg | Video: Echa skandalu w FIFA

Dwa brytyjskie banki - Standard Chartered i Barclays - rozpoczęły wewnętrzne śledztwo po tym jak ich nazwa pojawiła się w raporcie FBI na temat korupcji w FIFie - donosi BBC. W środę siedmiu prominentnych działaczy tej organizacji zostało zatrzymanych w związku z podejrzeniem m.in. o oszustwa finansowe i pranie brudnych pieniędzy.

W czwartek Departament Sprawiedliwości USA wskazał 12 banków, które mogły być współodpowiedzialne za transfer gigantycznych łapówek. Są to: JP Morgan Chase, Standard Chatered, Citigroup, Bank of America, Barclays, HSBC i Republic Bank.

Jednak banki nie zostały formalne oskarżone. FBI wskazuje natomiast, że transakcje warte miliony dolarów przepływające przez ich systemy, prowadzą do działaczy FIFA.

Barclays, HSBC i Standard Chatered będą teraz przeglądać swoje transfery pieniężne, które mogą być powiązane z oskarżeniami wobec działaczy FIFA. Jak donosi BBC, szczególnie zaniepokojone mogą być HSBC i Standard Chatered. Oba banki w ciągu ostatnich trzech lat musiały zapłacić odpowiednio 2 i 1 mld dolarów kary amerykańskim regulatorom za umożliwianie prania brudnych pieniędzy i łamanie amerykańskich sankcji.

Wielki skandal

Do sądu federalnego w Brooklinie w Nowym Jorku wpłynął w środę rano obejmujący 47 zarzutów akt oskarżenia wobec 14 osób, w tym wysokiej rangi działaczy FIFA, oskarżonych m.in. o korupcję, oszustwa i pranie pieniędzy.

Jak podano w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości USA, spośród tych 14 osób, dziewięć to przedstawiciele FIFA, a pięć - kadry kierowniczej firm współpracujących z FIFA. Oskarżeni uczestniczyli "w trwającym od 24 lat spisku, by wzbogacić się dzięki korupcji w międzynarodowej piłce nożnej" - wyjaśniono. Chodzi o przetargi związane ze sprzedażą praw telewizyjnych, marketingowych i sponsorskich do imprez, które odbywały się w Stanach Zjednoczonych i Ameryce Łacińskiej.

Siedem osób już zostało aresztowanych, w tym sześciu przez szwajcarską policję w Zurychu, która działała na wniosek USA. W tym gronie są wiceprezydenci Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej Jeffrey Webb z Kajmanów oraz Urugwajczyk Eugenio Figueredo. Pozostali zatrzymani to Kostarykanin Eduardo Li, Nikaraguańczyk Julio Rocha, Costas Takkas z Kajmanów, Wenezuelczyk Rafael Esquivel i Brazylijczyk Jose Maria Marin.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane