• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Serdecznie witamy". Niemieccy handlowcy zabiegają o klientów z Polski

"Serdecznie witamy". Niemieccy handlowcy zabiegają o klientów z Polski
Foto: Torsten Maue/CC BY-SA 2.0 Foto: Cottbus

Handlowcy z Brandenburgii, niemieckiego kraju związkowego graniczącego z Polską, bardziej starają się o polskich klientów. Izba Przemysłowo-Handlowa w Chociebużu (Cottbus) oferuje firmom nalepkę reklamową zawierającą po raz pierwszy powitanie w języku polskim. Niemieccy eksperci zalecają firmom wzmocnienie oferty, przede wszystkim w internecie, dla Polaków o wyższych zarobkach. Niemiecki personel powinien ich zdaniem poznać język polski.

- Analiza przeprowadzona przez Izbę Przemysłowo-Handlową (IHK) wykazała, że kultura traktowania przez Niemców klientów z Polski, a szczególnie znajomość po stronie niemieckiej ich języka ojczystego, pozostawia ciągle jeszcze wiele do życzenia - oświadczył w czwartek szef IHK w Chociebużu, Wolfgang Krueger.

Znaczący czynnik

Rzecznik IHK Nils Ohl powiedział, że klienci z Polski stali się "znaczącym czynnikiem ekonomicznym" dla niemieckich właścicieli sklepów i punktów usługowych oraz zakładów gastronomicznych, szczególnie na obszarze przygranicznym. Z analizy wynika, że Polacy przyjeżdżają na zakupy do Niemiec szczególnie chętnie wtedy, gdy w Polsce sklepy są zamknięte - m.in. 15 sierpnia czy 11 listopada.

Udział Polaków w ogólnej liczbie klientów waha się w zależności od sklepu od 5 do nawet 80 proc. Największym zainteresowaniem cieszą się żywność, a następnie kosmetyki i środki czystości, ubiory i buty. Typowy polski klient ma - według IHK - od 30 do 45 lat, zarabia 3 tys. złotych, jest wykształcony, przyjeżdża samochodem i mieszka w województwie lubuskim.

Serwis lepszy od języka

Inicjatywa stworzenia nalepki w języku polskim wyszła od właścicielki jednego ze sklepów w Guben. Oprócz powitania po niemiecku i angielsku widnieje na niej napis "Serdecznie witamy". Zainteresowane firmy mogą otrzymać ją bezpłatnie. IHK wydrukowała ponadto plakaty mające zachęcać Polaków do zakupów. "Życzymy Wam udanych zakupów u nas. Nasz język polski nie jest tak dobry, nasz serwis jest tym bardziej lepszy" - czytamy na plakacie.

Niemieccy eksperci zalecają firmom wzmocnienie oferty, przede wszystkim w internecie, dla Polaków o wyższych zarobkach. Niemiecki personel powinien ich zdaniem poznać język polski - przynajmniej na poziomie podstawowym. IHK zaleca także wzmożone akcje reklamowe w dziedzinie ochrony zdrowia dla polskich pacjentów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
adam_kaszyna
Chciałbym zarabiać jak Niemiec i kupować w Polsce.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Jad1202
A czy ktoś ci zabrania?
A co do komentowanego tematu. W niektórych sklepach w Görlitz trudno zrobić zakupy w języku niemieckim, jeżeli tylko personel zauważy klientów rozmawiających po polsku, natychmiast zjawia się polskojęzyczny pracownik.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane