• rozwiń
  • WIG20 2109.37 +0.06%
  • WIG30 2414.91 +0.20%
  • WIG 56160.71 +0.07%
  • sWIG80 11592.70 +0.01%
  • mWIG40 3767.87 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:29

Dostosuj

Temat: Ukraina

Separatyści uderzają w ukraiński przemysł. "To był najcięższy ostrzał"

Foto: EASTNEWS Foto: Walki we wschodniej Ukrainie trwają pomimo oficjalnego zawieszenia broni podpisanego w lutym br.

Jeden z pracowników został zabity, a dwóch zostało ciężko rannych, po tym jak pod ostrzałem znalazła się koksownia Avdiyivka we wschodniej Ukrainie. Uszkodzeniu uległ także sprzęt znajdujący się w fabryce oraz infrastruktura transportowa i spadła produkcja - poinformował Metinvest, największa ukraińska huta. Do ostrzału doszło w czwartek.

Avdiyivka, to jedna z największych koksowni w całej Europie, znajduje się na terytorium kontrolowanym przez ukraińskie siły rządowe. Leży jednak w pobliżu linii frontu walk między wojskami ukraińskimi a separatystami, które trwają pomimo oficjalnego zawieszenia broni w lutym br. - informuje Reuters.

Bolesny cios

- To był najcięższy ostrzał od ogłoszenia zawieszenia broni - oświadczyli w piątek przedstawiciele Metinvest.

Jak dodali, "w wyniku czwartkowego ataku, firma nie jest w stanie ani wysyłać gotowych produktów, ani też odbierać dostaw surowców. Spadła także produkcja".

Avdiyivka wytwarza 40 proc. koksu dla całej Ukrainy i wszelkie przestoje produkcyjne lub problemy z zaopatrzeniem zagrażają także funkcjonowaniu hut w całym kraju, w tym dwóch największych, które znajdują się w Mariupolu, strategicznym mieście portowym w południowo-wschodniej Ukrainie.

Już w marcu, premier Arsenij Jaceniuk oskarżył separatystów o próbę destabilizacji Mariupola przez zakłócenia dostaw do hut z miasta Avdiyivka, oddalonego o ok. 100 km na północ.

Metinvest nie poinformował, o ile dokładnie spadła produkcja w związku z ostatnim atakiem oraz na kiedy jest planowane wznowienie pełnej produkcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane