• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Separatyści uderzają w ukraiński przemysł. Jedna z największych koksowni w Europie zamknięta

Separatyści uderzają w ukraiński przemysł. Jedna z największych koksowni w Europie zamknięta
Foto: wikimedia.org\(CC BY-SA 3.0)/ MOs810 Foto: Zakład Avdiyivka produkuje 40 proc. ukraińskiego koksu

Największa ukraiński producent stali Metinvest zatrzymał produkcję w jednej z największych koksowni w Europie. Chodzi o zakład w Awdijiwce we wschodniej części kraju, który został ostrzelany przez prorosyjskich separatystów. W ataku zginął jeden pracownik, a dwóch zostało ciężko rannych.

Kombinat koksochemiczny należy do grupy Metinwest, której głównym udziałowcem jest jeden z najbogatszych Ukraińców, Rinat Achmetow. Awdijiwka produkuje 40 proc. ukraińskiego koksu. Od jego działalności uzależnionych jest większość hut w kraju, w tym dwie największe, które znajdujące się w Mariupolu.

Do odwołania

"Po drugim potężnym ataku w czasie kilku ostatnich dni jesteśmy zmuszeni w trybie pilnym zatrzymać produkcję. Produkcja zostanie wznowiona, gdy sytuacja się ustabilizuje" - poinformowała firma Metinvest w specjalnym komunikacie.

Zakład w Awdijiwce, to jedna z największych koksowni w całej Europie, znajduje się na terytorium kontrolowanym przez ukraińskie siły rządowe. Jednak leży w pobliżu linii frontu walk między wojskami ukraińskimi a separatystami, które trwają pomimo oficjalnego zawieszenia broni w lutym tego roku.

Atak

W piątek informowaliśmy, że koksownia została zaatakowana przez prorosyjskich separatystów. W czasie ofensywy zginął jeden z pracowników zakładu, a dwóch zostało rannych. Uszkodzeniu uległ także sprzęt znajdujący się w fabryce oraz infrastruktura transportowa.

Już w marcu, premier Arsenij Jaceniuk oskarżył separatystów o próbę destabilizacji Mariupola przez zakłócenia dostaw do hut z miasta Awdijiwce, oddalonego o ok. 100 km na północ.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane