• rozwiń

Raport: Grecki dramat

Niemiecki minister finansów: Grecja jest w strefie euro i musi współpracować z trojką

Foto: PAP/EPA Foto: Minister finansów niemiec Wolfgang Schäuble oraz jego grecki odpowiednik Yanis Varoufakis

- Grecja wciąż należy do strefy euro. Musi współpracować z Międzynarodowym Funduszem Walutowy, Europejskim Bankiem Centralnym i Komisja Europejską - mówi Wolfgang Schäuble, niemiecki minister finansów podczas spotkania ze swoim greckim odpowiednikiem - Yanisem Varoufakisem.

Agencja Reuters podaje, że Schäuble stwierdził, że “Grecja poczyniła znaczne postępy w realizacji programu reform. Bezrobocie jest wciąż za wysokie, ale spadło”.

Ważne umowy

- Grecję spotkał najtrudniejszy kryzys wśród krajów strefy euro. Niemcy muszą zrozumieć, co w tak trudnym czasie zrobili Grecy. Szanujemy progres jakiego dokonali - mówi Schäuble i dodaje, że przeprowadził intensywną dyskusję z greckim ministrem finansów Yanisem Varoufakisem. 

- Pomożemy Grecji i damy jej więcej czasu, ale należy zająć się przyczyną problemów. Kluczowe jest, abyśmy w UE trzymali się zawartych umów - twierdzi Schäuble.

Bez porozumienia

Natomiast grecki minister finansów Yanis Varoufakis stwierdził, że rozmowa z Schäuble nie przyniosła porozumienia. - To czas, aby położyć kres naszym problemom gospodarczym. Grecja potrzebuje politycznego i moralnego wsparcia ze strony europejskich partnerów - uważa Varoufakis.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane