• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Niemcy

Nie będzie dodatkowego podatku od paliw. Na rzecz uchodźców

Foto: PAP/EPA/ ARMIN WEIGEL Foto: Uchodźcy w Niemczech

Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble wycofał się pod presją CDU, czyli własnej partii z pomysłu wprowadzenia w Unii Europejskiej dodatkowego podatku na paliwa. Dzięki tej nowej opłacie miałyby być pozyskane środki na rozwiązywanie problemu imigrantów w Europie.

- W Niemczech nie będzie dodatkowego podatku od benzyny - oświadczyła w sobotę wiceprzewodnicząca CDU Julia Kloeckner po przeprowadzeniu rozmów telefonicznych z Schaeublem oraz kanclerz Angelą Merkel.

Kloeckner zaznaczyła, że ze względu na dobrą sytuację budżetową Niemiec "próba obarczenia kosztami kierowców, którzy dojeżdżają samochodem do pracy", byłaby "trudna do uzasadnienia". Kloeckner ubiega się o stanowisko premiera kraju związkowego Nadrenia-Palatynat w wyborach w połowie marca. Decyzja o dodatkowej daninie z pewnością zmniejszyłaby jej szanse na sukces.

Zaskakująca propozycja

Schaeuble zaprezentował swoją zaskakującą propozycję w wywiadzie dla sobotniego wydania gazety "Sueddeutsche Zeitung".

- Powiedziałem, że jeśli w narodowych budżetach finansowych oraz w budżecie europejskim zabraknie środków, to ustalmy na przykład, że wprowadzamy podatek w określonej wysokości od każdego litra benzyny - cytuje go wydawany w Monachium dziennik.

- W ten sposób uzyskalibyśmy środki na europejskie działania służące rozwiązaniu problemu uchodźców" - wyjaśnił szef resortu finansów. "Dlaczego nie mielibyśmy ustalić tego w skali europejskiej, kiedy zadanie jest tak pilne - powiedział polityk niemieckiej CDU.

- Musimy teraz zabezpieczyć granice zewnętrzne obszaru Schengen. Rozwiązanie tego problemu nie może spalić na panewce z powodu braku pieniędzy - podkreślił Schaeuble.

Szeroka krytyka

Minister zastrzegł, że byłby gotowy realizować ten projekt nawet, gdyby nie wszystkie kraje UE wyraziły na niego zgodę. - Jeżeli ktoś nie chciałby płacić, to jestem mimo to gotowy do zrobienia tego. W takim przypadku stworzymy koalicję chętnych - zapowiedział.

Pomysł ministra skrytykowały zarówno partie tworzące z CDU koalicję rządową - SPD i CSU, jak i opozycyjne ugrupowania Zieloni i Lewica. Zaprotestował także Niemiecki Klub Automobilowy.

Nadwyżka budżetowa w Niemczech w zeszłym roku wyniosła ponad 12 mld euro, co pozwala władzom na sfinansowanie polityki imigracyjnej bez podwyższania podatków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tokmada
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane