• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Grecja

Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform

Grecja zbiera pochwały. Za postępy w realizacji reform
Foto: Shutterstock Foto: Schaeuble i Sapin chwalą Grecję za postępy w realizacji reform

Ministrowie finansów Niemiec i Francji, Wolfgang Schaeuble i Michel Sapin, w poniedziałek z zadowoleniem wypowiedzieli się o postępach Grecji we wdrażaniu reform wymaganych w zamian za międzynarodową pomoc i to mimo że kraj zmaga się z napływem migrantów.

- Za obecnego rządu (premiera Aleksisa Ciprasa) odnotowano znaczący postęp - oświadczył w Berlinie Schaeuble. Zaznaczył, że audyt przeprowadzony przez wierzycieli Grecji odnotował postęp, choć wykazał "jeszcze kilka rzeczy do zrobienia".

Niemiecki minister przyznał, że jednym z "politycznie szczególnie trudnych" obszarów jest reforma systemu emerytalnego w Grecji.

Zobowiązania

Także Sapin ocenił, że dotychczas greckie władze trzymają się zobowiązań, a rząd w Atenach jest zdeterminowany. - Zajmowanie się jednocześnie systemem emerytalnym, podatkami i środkami niezbędnymi dla przyjęcia uchodźców jest skomplikowane, niewiele rządów by to wytrzymało - dodał, apelując o "trochę zrozumienia ze względu na sytuację Grecji". Sapin był w Berlinie z okazji prezentacji wspólnej książki obu ministrów.

Negocjacje między Grecją a jej wierzycielami z UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego zostały zawieszone w niedzielę do 4 kwietnia. Grecki minister finansów Jeorjos Katrugalos oznajmił, że celem jest zamknięcie audytu na temat wdrażania wymaganych przez wierzycieli reform do 11 kwietnia, czyli do kolejnego spotkania ministrów finansów strefy euro.

Planowana przez rząd Ciprasa reforma systemu emerytalnego, której wierzyciele Grecji domagają się w zamian za dalszą pomoc, przewiduje m.in. zwiększenie składki emerytalnej, zarówno w części płaconej przez pracowników, jak i przez pracodawców. Znacznie mają też wzrosnąć składki emerytalne płacone przez przedstawicieli wolnych zawodów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane